Družstva

Triumf v Brandýse

12/1/2023
Ženy

Víkendový win win. Po vítězství nad Mladou Boleslaví si kolínské basketbalistky vyšláply i na Brandýs, který přetlačily v ofenzivním souboji 77:72 po prodloužení. Pro tým trenéra Rytiny jde o pátou výhru v řadě a celkem šestou v řadě. V příštím kole vyzve Kolín v Geosan Areně Ostravu (21.ledna).

Prokletý začátek. Jako by se Kolín potřeboval na palubovkách soupeřek vždy rozkoukat, protože podobně jako v Mladé Boleslavi, tak i v Brandýsu se podařilo v prvních minutách odskočit na rozdíl několika bodů a vše musel řešit trenér Rytina brzkým time-outem. Jasné pokyny, připomenutí taktiky a uklidnění, tak vypadala minuta na lavičce Kolína. Výsledkem bylo bryskní vyrovnání a stav 14:14 po první čtvrtině. Týmy se dlouhé minuty přetahovaly o vedení v zápase, které se však výrazněji nevychýlilo ani na jednu stranu, a i po poločase se šlo do šaten za smírného stavu. Tentokrát po 35 bodech na obou stranách.

Kolínské družstvo táhla střelecky Tereza Králová, která dala vzpomenout na svůj bodový výkon z vůbec prvního zápasu z Kolín v této sezoně – v Ostravě tehdy nasázela 36 bodů a proti Brandýsu tentokrát zapsala bodů dvacet osm. Navíc se může pyšnit stoprocentní úspěšností z čára trestného hodu. Proměnila v utkání všech devět. S devatenácti body ji doplnila Barbora Bušková. V neděli se také probudila s devítkou na zádech hrající Dominika Máchová, pro kterou to byl s třinácti body též druhý nejlepší bodový zápis ve druhé lize. Kolín dělal Brandýsu problémy hlavně svojí odhodlaností zakončovat přímo do koše a výsledkem je celkem dvacet šest šestek, z nichž jich dámy proměnily dvacet dva.

Ačkoliv kolínské hráčky vedly po třetí čtvrtině o čtyři body, tak tento těsný náskok na tabuli nesvítil po čtyřiceti minutách. Výsledek byl opět nerozhodný – 67:67 a o vítězkách muselo rozhodnout prodloužení. V pěti minutách nechaly svěřenkyně trenéra Rytiny všechny síly, které jim ještě zbývaly. Byly důsledné a pozorné v obraně, v útoku sebevědomě zakončovaly a ukázaly velké týmové srdce. Odměnou jim pak bylo vítězství. Kolín přestřílel Brandýs nad Labem 77:72.

V příštím kole přicestuje do Geosan Areny Basket Ostrava. Utkání je na programu v sobotu 21. ledna od 10:00.

Hodnocení trenéra Filipa Rytiny: “Nastoupili jsme proti týmu, který nám měl co vracet, protože první vzájemný zápas jsme získali rozdílem dvaceti bodů a nečekalo nás tak nic lehkého. V úvodních minutách jako by nám chyběla dostatečná koncetrace, protože Brandýs odskočil na rozdíl sedmi bodů. Pomohl až brzký timeout, po kterém se hra vyrovnala. Vyrovnaný stav trval až do třetí čtvrtiny, kdy se nám podařilo odskočit. Vybudovaný náskok jsme však ztratili z kraje závěrečné čtvrtiny. O vítězkách nakonec rozhodlo až prodloužení. Hráčky v něm odehrály nejlepších pět minut zápasu – plná koncentrace, pevná obrana a přesnost v útoku znamenaly výhru v prodloužení. V naší hře stále vidím rezervy, což je pozitivní, protože se máme kam posunout a věřím, že v dalších týdnech to potvrdíme.”

Komentář kapitánky Anety Hoznauerové: “Začaly jsme strašně lehkovážně. Po sobotním vítězství v Boleslavi jsme zůstaly trošku na hrušce. Bylo třeba se vrátit rychle na zem a hrát svoji hru. I díky našim skvělým fanouškům jsme s Brandýsem držely krok po celých čtyřicet minut základní hrací doby. Prodloužení už bylo jen v naší režii a připsaly si za víkend druhé vítězství. Zároveň mě těší, že jsme zápas zvládly jako tým i v prodloužení.”

BK Brandýs nad Labem – BC Kolín 72:77 po prodloužení (14:14, 35:35, 50:54, 67:67)

Body Kolína: Králová T. 28b., Bušková B. 19b., Máchová D. 13b., Krausová B. 6b., Hoznauerová A. a Bezoušková D. 3b., Fekarová T. a Lošonská J. 2b. a Soukalová D. 1 bod.