Družstva

Stoprocentní závěr

15/3/2023
Ženy

Vítězná tečka. Basketbalistky Kolína zakončily základní část dvěma vítězstvími na domácí palubovce. Nejprve v sobotu přetlačily Litomyšl (66:56) a neděli pak úspěšně našly recept na obranu Vlčic ze Žďáru (68:60) a opět zvítězily. Dámám patří po posledním kole šesté místo s pozitivní bilancí devíti výher a sedmi porážek. Ve čtvrtfinále play-off tak narazí na libereckou Lokomotivu. Čtvrtfinálové dvojutkání je naplánované na víkend 1.-2. dubna. V sobotu bude dějištěm souboje Geosan Arena a v neděli pak hala Lokomotiva v Liberci.

Pomaličku polehoučku, jako by si říkal tým trenéra Rytiny v prvních minutách utkání proti poslední Litomyšli, protože úvodní aktivita zůstala nejspíše v šatně. Diváci v Geosan Areně viděli hodně neuspořádanou první čtvrtinu, kdy oběma týmům chyběla hlavně přesnost v zakončení. Padlo pouhých dvacet bodů, přičemž papírový outsider vedl v poměru 12:8. Nejhlasitějším člověkem v kolínské hale byl od úvodního rozskoku trenér domácích, který své hráčky nepoznával a svým silným hlasem připomínal budíček pro všechny v bílém dresu Kolína.

Ve druhé čtvrtině se v ofenzivě otevřela stavidla, a to na obou stranách. Zejména v prvních desítkách vteřin a ozvaly střelkyně Kolína zpoza tříbodové linie a šňůrou devíti bodů se dostaly do vedení. Prosazovala se však i Litomyšl hrající v růžových dresech, a tak před druhou polovinou utkání byl stav stále poměrně vyrovnaný. Před odchodech do šaten vedl Kolín 31:26.

Ačkoliv Litomyšl, bojovala ze všech sil, tak na kolínských hráčkách byl znát klid. Soupeřky se sice dostaly do těsného vedení, ale paniku to nevyvolalo. Navíc se kouskovala hra kvůli oddechovým časům na obou stranách. Chvílemi to připomínalo atmosféru v aukční síni, kdy se trenéři předháněli, kdo si dříve vezme další timeout. Pár desítek fanoušků sledovalo napínavou zápletku, kterou by nepředpověděl žádný sportovní novinář či nadšenec dle dosavadních výsledků a vývoje ve druhé lize žen. Realita však byla taková, že až poslední minuty rozhodly o triumfu Kolína, který porazil v předposledním kole 2.ligy žen Litomyšl v poměru 66:56.

Hodnocení trenéra Filipa Rytiny: „Utkání proti Litomyšli nám nevyšlo dle představ, ať už dle předvedené hry, tak i výsledkově. Posloužila nám však jako příprava před blížícím se play-off, kdy jsme v ostrém zápase mohli vyzkoušet nové herní prvky, jak v útočné, tak i obranné fázi.

19.kolo | BC Kolín – ADFORS Basket NFMP Litomyšl 66:56 (8:12, 31:26, 46:41)

Body Kolína: Králová T. 20b., Krausová B. 15b., Štěpánková R. 9b., Hoznauerová A. 8b., Kostenko K. 6b., Fekarová T. 5b., Máchová D. 3 body.

S poklidem kontrolovat zápas, naladit se na play-off a o nic se nestrachovat. Napsané to vypadá převelice jednoduše, ale nedělní opravdový obraz na palubovce kolínské Geosan Areny byl o trochu odlišný. Oproti sobotě se v neděli rozbouřila ofenzivní bitva, kterou podobně jako proti Litomyšli táhla dvojice Králová – Krausová. Duo KK nasázelo v sobotu 35 bodů a v neděli pak 33 bodů. Navíc se k nim proti Vlčicím přidala čtrnáctibodová Bušková a body byly na světě.

Úvodní čtvrtinu ovládl Kolín o pět bodů a podobně jako o den dříve se musel i tentokrát trenér Rytina hlásit s brzkým svoláním na oddych. I díky široké lavičce mohl Kolín těžit z rozložení sil mezi početnou rotaci, což se čím dál více projevovalo s přibývajícími minutami, ačkoliv dle průběžného výsledku to tak nemuselo vypadat. Žďár zarazil basketbalistky Kolína zvláště ve třetí třetině, kdy strhl vedení na svou stranu a do poslední čtvrtiny vstupoval s náskokem pěti bodů. Domácím hráčkám se však kolena nerozklepala. Do čtvrté čtvrtiny vstoupily jednoznačně sebevědoměji a pohybem připomínaly čerstvé hráčky bez třiceti minut v nohách. Obrana Vlčic povolila a ofenziva Kolína si nebrala servítky. Síťka v koši hostí se nezastavila a stále se třepetala. Výsledkem je úctyhodných 27 bodů za čtvrtinu konečné vítězství 68:60 po parádní koncovce.

Hodnocení trenéra Filipa Rytiny: „Základní část jsme na domácí palubovce zakončili proti Žďáru nad Sázavou, pro který to bylo třetí utkán ve třech dnech. Pro soupeřky velice náročný program. Náš herní projev nebyl proti Vlčicím ideální a vyrovnaný průběh rozhodla až poslední čtvrtina. Zvládli jsme ji totiž na výbornou zvláště v ofenzivě, kdy jsme koš Žďáru zatížili 27 body.

20.kolo | BC Kolín – Vlčice Žďár 68:60 (19:14, 31:28, 41:45)

Body Kolína: Krausová B. 18b., Králová T. 15b., Bušková B. 14b., Máchová D. 8b., Fekarová T. 7b., Štěpánková R. 2b., Kostenko 2b. a Bezoušková 2 body.

Výhry číslo osm a devět znamenají nejen pozitivní naladění před play-off, ale hlavně konečné šesté místo v premiérové sezoně v celorepublikové 2.lize po postupu ze Středočeské basketbalové ligy. Kolínský výběr tak ve čtvrtfinále narazí na nasazenou trojku Lokomotivu Liberec. Ač Liberec Kolín v základní části dvakrát porazil, tak zejména v prvním zápase v Geosan Areně nebyl Kolín horším týmem. O prvním dubnovém víkendu (1.-2. dubna) se tak můžeme těšit na vyrovnaný čtvrtfinálový dvojzápas. První čtvrtfinále se odehraje v Kolíně a druhý souboj pak o den později v Liberci. Úspěšnější z dvojzápasu postupuje do semifinále, které se hraje stejným systémem jako ve čtvrtfinále.