Kluci U12 o malinkatý kousek na Národní finále nedosáhli.

17/3/2022
U12 Kluci

BK Brandýs nad Labem - BC Kolín 54:52 (15:9,21:23,35:41)

Rozhodující basketbalová bitva kvalifikace o Národní finále kategorie U12 se odehrála v brandýském Sportcentru. Po domácí porážce o jeden bod potřebovali malí Medvědi svého soupeře o dva body porazit. A přestože to dlouho vypadalo, že se jim jejich nelehký úkol podaří, závěr patřil domácím. Nebyli o ty dva body lepší, spíše šťastnější a s o něco pevnějšími nervy. Ale malí Medvědi na sebe mohou být pyšní. Předvedli výkon na hranici svých možností, a že se jim do souhry sem tam vloudila nějaká ta chybička? To přece k minižákovskému basketu patří jako k velbloudovi hrb.

Do utkání vstoupila první kolínská pětka velmi nervózně. Zřejmě si kluci až moc připustili, o co se hraje. Za čtyři minuty promarnili několik nájezdů a dali jen dva body (9:2). Brandýským se dařilo zahušťovat obranu pod vlastním košem a malým Medvědům se do té mlýnice moc nechtělo. Teprve oddechový čas a rady trenérů zabraly. Kluci se uklidnili a konečně začali hrát, co umí. Jenže v závěru se nevyvarovali několika zbytečných chyb pod vlastním košem a domácí nabídnutými šancemi nepohrdli (15:9).

Druhá kolínská pětice se hned od počátku do svého soupeře pustila zhurta. Nedopřávali domácím prostor pod vlastním košem a na útočné polovině se začali prosazovat jednoduchou kombinací s účinným zakončením. Za čtyři minuty byl náskok Brandýsa ten tam (18:18). Tentokrát domácí trenér zareagoval oddechovým časem a otupil kolínský nápor. Do konce poločasu už se hrálo vyrovnaně, ale Kolín byl přece jen o něco vpředu (21:23).

Třetí čtvrtina a opět první pětky obou týmů. Jenže tentokrát bylo vše jinak. Kluci ze sebe setřásli nervozitu, která je v první půli svazovala. Na útočné polovině si vytvářeli jednu šanci za druhou, ale s jejich proměňováním už to bylo horší. Teprve ke konci se uklidnili i střelecky a promítli svou převahu do stavu utkání (35:41).

Jako by vybudovaný náskok malé Medvědy až moc uklidnil. Než se poskládali k pořádné obraně, byl Brandýs ve vedení (42:41). Stačilo mu k tomu něco přes minutu. Teprve poté zapnuli i kolínští a rozpoutala se bitva o každý koš, o každý doskok. Utkání bylo kdo z koho a do poslední dvouminutovky se šlo za vyrovnaného stavu (51:51). Na obou týmech bylo vidět, že se hraje o hodně, z čehož vyplynulo několik laciných ztrát. Ale domácí měli v závěru přece jen jistější ruce a proměněnými šestkami dovedli zápas do vítězného konce (54:52).

Sestava a body Kolína: Lojek M. 21, Jebavý M. 12, Batelka V. 7, Skořepa M. 5, Vondráček J. 3, Pekař M. 3, Kampe J. 1, Vaněk K., Mikyna M., Topinka A.,

Komentář trenéra Michala Skořepy: „I přes přípravu na hru podkošových hráčů soupeře jsme s tím měli velké problémy. Dále nás trápilo velké množství nedaných dvojtaktů. Naopak kluky bych chtěl pochválit za doskok a bojovnost. Gratuluji týmu Brandýsa nad Labem k postupu.“

Národní finále bylo blizoučko, ale nevadí. Kluci si vyzkoušeli tíhu psychicky náročných zápasů a jistě je to v jejich basketbalovém vývoji posune vpřed, k ještě lepším výkonů a výsledkům. Druhým místem v kvalifikaci si vybojovali právo účasti na Festivalu U12, který se uskuteční ve dnech 6. - 8.5. v Ostravě. Za což jim náleží velká gratulace.