Ani šestnáct trojek nestačilo

15/4/2023

BC GEOSAN Kolín - NH Ostrava 76:83

Rok se s rokem sešel a kolínští Medvědi jsou na tom úplně stejně. Opět prohráli domácí první utkání předkola play-off Kooperativa NBL a v pátek budou v Ostravě odvracet konec sezóny. Upřímně? Nic nenasvědčuje, že by se série hraná na dvě výhry ještě měla vrátit do Kolína. Tým NH Ostrava předvedl v GEOSAN aréně sebevědomý, kolektivní a soustředěný výkon, kterým se jistě do domácího prostředí dostatečně nabudil. Na Tatranu to bude pro Medvědy těžké, ale jak se říká, naděje umírá poslední. A věřme, že pro to kolínští borci udělají maximum. Ale je jisté, že herní nepohoda, kterou v posledních týdnech zažívají, se na nich projevila i tentokrát. Jako by Medvědi zapomněli vyhrávat. Prostě chybí jim ta dravost a jistý zabijácký instinkt. Ostrava spustila agresivní obranu, s níž si Medvědi neporadili. Ve všech důležitých statistických ukazatelích za svým soupeřem zaostávali, body po ztrátách (6:25), v bodech z vymezeného území (18:44), rychlý protiútok (9:24), produkce laviček (10:38). Jen trojková střelba držela Medvědy nad vodou, ale nakonec na tom byli procentuálně úplně stejně jako Ostrava (16/46:8/23), přestože vypálili dvojnásobný počet střel. A především si neodpustili svůj tradiční herní výpadek. Tentokrát to byla druhá čtvrtina, ve které pohřbili své naděje.

Přitom začátek byl ze strany Medvědů výborný. Na obou stranách vládly obrany. U Kolína to bylo sice překvapivé, ale bylo tomu tak. Medvědi zodpovědně střežili svůj podkošový prostor a ostravským to z dálky nepadalo. Tři trojkové projektily z rukou Lukáše Stegbauera, Adama Číže a Filipa Novotného přiměly hostujícího trenéra k oddechovému času (15:6). Po něm se karta začala mírně obracet. Trojka Kolína v posledním útoku se již neujala (17:11). Co se nezdařilo na konci první, to se povedlo v úvodu druhé čtvrtiny. Adam Číž šesti body v řadě znovu vynesl Kolín do výraznějšího vedení (23:14). Jenže to bylo naposledy. Medvědi se až příliš spolehli na střelbu z dlouhé vzdálenosti. Dílem také proto, že obrana hostí byla velmi těsná a nepříjemná a pod koš cesta nevedla. Medvědi ovšem přestali dávat, nešli po doskoku a ostravská rychlá hra znamenala obrat. Do té doby slušná defenzíva Medvědů se během chvíle rozplynula. To nebyl den otevřených dveří, ale okna vesmíru dokořán (25:33). Timeout Kolína a dvě trojky z rukou Adama Číže a Pavla Nováka hosty trochu zbrzdily, ale stále byla Ostrava na koni (33:41). Poslední útok prvního poločasu patřil hráčům NH, ovšem Milenko Veljkovič a Adam Číž na půlce obrali hostujícího rozehrávače o míč a kolínský kapitán to vyřešil po svém. Trojkou v závěru dal Medvědům šanci (36:41).

Naděje na zvrat pokračovala i na začátku druhé půle. Milenko Veljkovič se konečně prosadil dvakrát z pod koše a trojka Filipa Novotného přiblížila Medvědy na rozdíl jediné střely (43:45). Jenže kolínský tlak nebyl permanentní a hosté se dokázali znovu vymanit (43:50). Medvědi nic nevzdávali. Stále se snažili dotírat na ostravskou obranu a podařilo se jim po dlouhé době vyrovnat (54:54). Byli v té chvíli na vlně, ale svou drobnou psychickou převahu nezužitkovali. Naopak nechali jít hosty znovu do vedení. Až teprve Tomáš Merta v závěru čtvrtiny trojkou korigoval (57:61). Velešťastná dlouhatánská trojka Filipa Novotného v časové tísni otevřela poslední periodu, Medvědi na ni však nenavázali. Zase pustili Ostravu z dohledu (60:67) a museli se bod po bodu prokousávat zpět do zápasu. Ale dařilo se jim to. Sice to nebyl zrovna parádní basketbal pro oko, spíše boj o každý metr palubovky. Další trojka Filipa Novotného rozradostnila fandy Kolína. Vzápětí Medvědi vydřeli míč v obraně a po technické chybě ostravské lavičky Adam Číž ze šestky vyrovnal (69:69). Znovu bylo momentum na straně Medvědů, ovšem ti tuto možnost promarnili. Ve chvíli, kdy to nejvíc potřebovali, je střelecké štěstí opustilo. To byla šance pro Ostravu a její hráči po ní skočili (69:77). Adam Číž s Tomášem Mertou se ještě v závěru  snažili vykřesat jiskřičku naděje, ale hosté ji nemilosrdně sfoukli (76:83). Z celkového pohledu byla NH Ostrava lepším týmem a zaslouženě zvítězila. Medvědi ovšem nedali svou kůži lacino a patří jim velký dík za obrovskou bojovnost a sebeobětování.  A kdo ví, třeba se ještě v neděli uvidíme?

fcr

Body Kolín: Číž Adam 25 (5 asistencí), Novotný Filip 21 (5 doskoků), Stegbauer Lukáš 10, Veljković Milenko 10 (13 doskoků), Merta Tomáš 7, Novák Pavel 3, Bistrović Dino 0, Goga Adam 0, Halada Filip 0, Štěpán Dominik 0

Body Ostrava: Škranc David 17, Madden Rashad Kytel 13, Rhodes Jarrid 13, Svoboda Michal 12, Stevens Benjamin Kirkwood 10, Majerčák Matej  9, Williams Elyjah David 5, Heinzl Dominik 2, Snopek Matěj 2, Jakel David 0, Janů Matyáš 0, Svoboda Štěpán 0

STŘELBA 3B. 46/16:23/8 STŘELBA 2B. 23/11:39/25 TH 6/6:13/9 doskoky 32:39 CHYBY 18:14