Na potřetí už Medvědi domácí palubovku uhájili.

4/10/2021

Předzápasové prognózy i rozpoložení obou týmů určitě kolínské hráče nefavorizovaly. Jejich soupeř, USK Praha, ještě v letošním ročníku Kooperativa NBL neprohrál a předváděl velmi zajímavý, agresivní a pohyblivý basketbal. Oproti tomu Medvědi v posledních dvou utkáních nepodali takový výkon, jaký by si představovali a mnohý divák vzhlížel k tomuto měření sil s obavami. Ale vše bylo jinak. Že by začalo znovu působit kouzlo Geosan arény? Medvědi se dokázali na svého soupeře připravit. Robert Rožánek skvěle ubránil hostujícího tvůrce hry Westa a celý tým po většinu času šlapal. Dvakrát dokázali Medvědi svůj náskok natáhnout na dvacet bodů. Strach o výhru jim však v závěru svazoval ruce. Ale dokázali to ustát. Slova Adam Číže dokazují, jak těžké to bylo : „Byl to nesmírně náročný zápas. USK má mladý tým, který hraje ve velmi vysokém tempu a to je pro každého soupeře nepříjemné. Jsme rádi, že jsme konečně letos doma vyhráli. Nebyl to ale úplně ideální výkon a myslím, že v závěru jsme měli i kousek štěstí.“

Hosté hned od počátku spustili agresivní pres po celém hřišti, ale s Medvědy to nijak nezacloumalo. Klidně a rozvážně se s tím vypořádali a nenechali si narušit svou rozehrávku. Naopak několikrát zaskočili soupeře překvapivým řešením a celou dobu si uržovali mírné vedení. Trojkovou smrští v závěru první čtvrtiny nechali soupeře bodově daleko za sebou (34:18). Ani na začátku druhé části nehodlali Medvědi svůj styl hry měnit a dál to neslo ovoce. V patnácté minutě to bylo poprvé o dvacet (43:23). Bohužel Medvědi neudrželi nastolené tempo, potřebovali si trošku vydechnout a hosté toho okamžitě využili ke snížení náskoku na polovinu (45:35). Ve chvílích, kdy bylo Kolínu nejhůř, vložil se rázně do dění kapitán Adam Číž. Obral na soupeřově půlce hráče USK o míč a snadno zavěsil. O chvíli později na sebe natáhl obranu a vyzval Michala Mareše k úspěšné trojce. Poslední minutu první půle si pak pronajal Teo Dlugoš. Vše začal vypíchnutím míče při hostující rozehrávce, pokračoval úspěšnou trojkovou střelou a dokončil výbornou obranou střelce USK, kdy mu znemožnil úspěšné zakončení za tři body v poslední vteřině.

Třetí čtvrtinu začali Medvědi opět aktivně a za pět minut výborné práce zase měli zpět dvacetibodový náskok (64:44). Jenže s rostoucí únavou se začínal projevovat agresivní styl hostí. Medvědi několikrát v rozehrávce zaváhali  a hráči USK trestali. Ukrajovali postupně z kolínského bodového polštáře a Medvědi se poprvé zalekli, že by to nemuselo dobře dopadnout. Ale po třech čtvrtinách stále vedli (77:65). Jenže z kolínské hry se vytratila dosavadní lehkost a nahradila ji křečovitost. A hosté se ve skóre dál přibližovali. Do poslední pětiminutovky už šli Medvědi jen se sedmibodovým náskokem (85:78). Ale i když se hráči USK minutu a půl před koncem přitáhli na pět bodů, dokázali Medvědi rozdíl udržet. A každý k tomu přispěl svým dílem. Jirka Jelínek si blok schoval na tu nejpotřebnější chvíli. Obrovskou vůli předvedl Pavol Lošonský. Po dvou svých neúspěšných střelách dokázal dvakrát doskočit a napotřetí už míč do koše doslova donesl v zubech. Vzápětí Filip Novotný Medvědy uklidnil trojkou a razítko na kolínské vítězství dal Robert Rožánek po doskoku Adama Číže (95:88). Vydřené, ale zasloužené.

Body Kolína : Lošonský 21 (9 doskoků), Rožánek 19, Číž 16 (8 asistencí), Mareš 12, Petráš 11, Novotný 9, Dlugoš 3, Jelínek 2, Křivánek 2,