Medvědi zle potrápili favorizovaný Nymburk, body ale nakonec neodvezli.

14/11/2020

ERA BASKETBALL NYMBURK – BC GEOSAN KOLÍN   93:83

Škoda. Kolínští basketbalisté již dlouho nesehráli takto povedené utkání na půdě největšího favorita Kooperativa NBL . Měli na dosah superpřekvapení, ale svůj výborný výkon bohužel nedotáhli ke zdárnému konci. Ještě na začátku třetí čtvrtiny Kolín vedl. Pět minut před koncem prohrával jen o dva body. V závěru se však projevily nymburské zkušenosti a z vítězství se tak radoval domácí tým.

Medvědi se museli obejít bez dvou hráčů, Lukáše Vacka a především Devante Wallace. Snad tyto absence způsobily, že se tým semkl a předvedl na nymburské palubovce začátek snů. Stav 2:10 po třech minutách překvapil asi všechny. Medvědi i nadále praktikovali basket s dobrou obranou a trpělivým útokem, kde si dokázali připravit výbornou pozici ke skórování a také ji proměnit. Celou první čtvrtinu byli lepším týmem a udržovali si sedmi až osmi bodové vedení. Nymburská trojka s klaksonem stanovila skóre po první čtvrtině (22:26) pro Kolín.

Do druhé čtvrtiny vstoupili domácí o poznání aktivněji a po třech minutách a devítibodové šňůře překlopili skóre ve svůj prospěch (31:26). Na chvíli se zdálo, že se nymburští basketbalisté dostali do svého obvyklého tempa a začnou soupeře válcovat, ale nestalo se tak. Kolínský trenér utlumil domácí rozlet oddechovým časem a Medvědi se znovu nadechli. Nejen že nepustili domácí do trháku, ale naopak sami šli opět do vedení. Po trojkách Tea Dlugoše a Jirky Jelínka svítil na ukazateli stav příznivý pro hosty (36:40). A utkání bylo dál vyrovnané. Poločasové vedení Kolína o dva body (42:44) bylo sice překvapivé, ale rozhodně zasloužené.

Začátek třetí čtvrtiny se nesl ve znamení snahy domácího mužstva utkání rozhodnout. Zvýšili obrátky, všude byli o krok dříve a kolínským hráčům jako by možnost, že v Nymburce mohou vyhrát, svazovala ruce. Nevzdali se, to v žádném případě, ale přece jen to nebyla ta lehkost z úvodu utkání. Domácí své útoky zakončovali podstatně snadněji a výsledkem byl další obrat ve skóre. Po třiceti minutách vedl Nymburk šestibodovým rozdílem (66:60).

Domácí aktivita pokračovala i v posledním dějství a brzy navýšili své vedení (70:62). Ale ani v této chvíli se Medvědi nepoložili. Adam Číž, jako správný kapitán, zavelel do útoku. Dvakrát zakončil sám a následně skvělou přihrávkou v rychlém protiútoku vybídl ke skórování Filipa Novotného (70:68). Ale Nymburk je velezkušený tým a nezpanikařil. Po oddechovém čase soustředil na palubovku to nejlepší, co měl k dispozici a trpělivě si budoval rozhodující náskok. Ještě několikrát se kolínští přiblížili na rozdíl čtyř, pěti bodů, ale blíž je domácí nepustili. Dva úspěšné trojkové projektily z nymburských rukou znamenaly jejich definitivní uklidnění pro koncovku utkání (89:78).

Vysoce favorizovaný tým zvítězil, ale kolínští hráči se určitě nemají za co stydět. Předvedli výborný výkon a domácím byli vyrovnaným soupeřem po celých čtyřicet minut. Doufejme, že si z tohoto utkání vezmou to nejlepší ponaučení a přenesou ho do dalších zápasů. Protože Kooperativa NBL se pro ně rozbíhá na plné obrátky. Zatímco první tři zápasy odehráli Medvědi v rozmezí dvou měsíců, teď je čekají čtyři zápasy v osmi dnech. Další hned v pondělí 16.11. proti Královským Sokolům. A bude to první utkání této sezóny na domácí palubovce.