Medvědi na Lvy z Temešváru nevyzráli

9/11/2023

Ale zase takové sci-fi to nebylo. Hráči Temešváru byli favority utkání, a v některých fázích to směle potvrzovali, jenže také Medvědi ukázali svou sílu a dovednosti. Škoda. Domácí srbsko-bosenská legie, podporovaná američanem Scottem, nakonec byla nad jejich síly. Medvědi si na dlouhé cestě domů mohou znovu přehrát celý zápas a popřemýšlet, kde nechali těch potřebných sedm bodů. Třeba když si měli více vážit získaných míčů. Několikrát vystihli domácí rozehrávku, nebo ji utnuli blokem, jenže vzápětí poslušně míč opět vrátili. Nebo když ve druhé půli zatlačili pod košem Temešváru a domácí jejich aktivitu zastavovali pouze za cenu faulů. Bohužel Medvědi je ze šestek trestali většinou jen na padesát procent. Je třeba vzít si z toho ponaučení a určitě je v silách Medvědů porážku temešvárským doma oplatit.

Hned od počátku chtěli domácí Medvědům ukázat, kdo je v hale Constantin Jude pánem a spustili na ně agresivní obranu. Kolínským chvíli trvalo, než se tomuto způsobu hry přizpůsobili. Neprostupně ucpaná „bedna“ nedávala moc prostoru ke kombinacím pod koš, proto si ji Medvědi otevřeli střelbou z dálky. A velice úspěšně. Začal to Adam Číž s Filipem Novotným, a když se k nim přidali i Pavel Novák s Filipem Haladou, nestačili se domácí hráči divit. Sedm trojkových projektilů Kolína stanovilo účet po první desetiminutovce (24:25). Do druhé části části Temešvár zareagoval na trojkovou palbu Kolína tím, že více hlídal perimetr. Otevřel tím Medvědům cestu pod koš a ti to rádi využili. Bohužel přestali domácí stíhat v obraně. A přidali několik ztrát. Obrat ve skóre byl nevyhnutelný. Ke konci poločasu se Medvědům přestalo dařit i střelecky. Přesto to nebylo nehratelné (46:43).

Do začátku druhé půle vletěli domácí ještě razantněji. Dokázali bodově zakončit snad každý útok a na opačné polovině palubovky vytvořili těžko prostupnou hráz. Přesto se Kolín dokázal udržet ve skóre na dohled. Tlak domácích postupně slábl a to byla šance, které se Medvědi chopili. Adam Číž a Lukáš Stegbauer připomněli, že s trojkami ještě není konec, Medvědi se natlačili pod koš a domácí obrana ztratila glanc. Naneštěstí zde začala patálie s poloviční úspěšností šestek. Navíc závěrečná akce Kolína dopadla nejhůř, jak mohla. Místo zakončení z toho byl rychlý protiútok domácích a snadné dva body (72:63). Že by to Medvědi vzdali? Ale kdeže. Změnili obranu a na chvíli Temešvár zónou přibrzdili. Ale jen na chvíli. Pak už se zase rozjel domácí kolotoč. Medvědi se na své body děsně nadřeli a to výrazně kontrastovalo s lehkostí domácích. Čtyři minuty před koncem byli hosté ve dvanáctibodovém mínusu. Ale ani teď nesklopili hlavy. Možná to temešvárští trochu očekávali a byli proto velice zaskočeni. Filip Novotný a Pavel Novák přidali další trojky. Pak prvně jmenovaný využil nedorozumnění při rozehře domácích a Adam Goga s Kubou Petrášem předvedli vzornou spolupráci. Medvědi byli na dostřel, ale blíž se nedostali. Domácí ukázali, že jsou zkušeným týmem, nápor odrazili a připsali si v AAC třetí domácí výhru (90:84). Podle celkového průběhu asi zaslouženou, ale Medvědi se rozhodně nemají zač stydět.

Pavel Novák to asi vystihl přesně. „Dělali jsme, co jsme mohli. Ale oproti domácím jsme hráli v užší rotaci a to se na hře projevilo. Přesto jsme se v konci znovu vrátili do zápasu, ale i díky úbytku sil jsme to nezvládli.“

Body Kolína: Novotný 18 (5 doskoků), Halada 15, Číž 13, Petráš 11 (10 doskoků), Novák 9, Goga 6 (5 doskoků), Stegbauer 6, Redparth 3, Štěpán 3,