Medvědi měli na dosah obrovské překvapení.

19/9/2021

Plných čtyřicet minut trápili mnohonásobného mistra, největšího favorita Kooperativa NBL. Více než dvacet šest minut byli ve vedení (oproti nymburským devíti minutám). Bojovali na hranici svých možností. Předvedli výborný kolektivní výkon. A přesto byli nakonec Medvědi smutní. Nymburk vyhrál, ale v utkání 1. kola ročníku 2021/22 nebylo v Geosan aréně poražených. A diváci své hráče právem odměnili pochvalným potleskem.

Běžela 37. minuta. Dramatické utkání spělo do vyrovnané koncovky. Hosté vedli o tři body, když Medvědi, po dobré obranné práci, vyrazili do rychlého protiútoku. Pavol Lošonský přesvištěl palubovku a nabídl snadné zakončení Robertu Rožánkovi. Nevyhnul se však kontaktu s hostujícím obráncem a rozhodčí tuto situaci posoudili v neprospěch Kolína. Byl to jeden z rozhodujících okamžiků. Vzápětí si hosté vytvořili pětibodový náskok, který už do konce uhájili. Ale pěkně od začátku. První kolínské body letošního ročníku zaznamenal Filip Novotný po dalekonosném pasu Jirky Jelínka a Medvědi opanovali úvod zápasu. Po čtyřech minutách vedli 14:2 a donutili hostujícího trenéra k oddechovému času. Jen bláhový snílek si mohl myslet, že Nymburk i nadále dopustí takovýto průběh. A skutečně. Rozdíl ve skóre se začal tenčit, ale Medvědi neznervózněli. I když se na své koše nadřeli mnohem víc než soupeř, byli v útoku úspěšní a také obrana byla po celý zápas velmi pevná. Pavol Lošonský s klaksonem uhájil kolínské vedení po deseti minutách (24:22). Všichni čekali, kdy se nymburský stroj rozjede, ale Medvědi se ne a ne dát. Trpělivou hrou sbírali bodík za bodíkem a nenechali hosty nadechnout. Naopak neustále si udržovali mírný náskok. Sice jim trochu chyběly body z pod koše, kam je hosté moc nepouštěli, ale zase to nahrazovali přesnou střelbou ze střední i dlouhé vzdálenosti. Byli velmi aktivní a nymburští je zastavovali jen za cenu faulů. Škoda nepřesné ruky při trestných hodech. Rozdíl v poločase mohl být výraznější (46:43).

Třetí čtvrtina byla v loňské sezóně výsostným úsek nymburské hry. Zde své soupeře demolovali a rozhodovali vyrovnaná utkání. Po pěti minutách to v Kolíně vypadalo podobně. Hosté se dostali do mírného vedení (51:57) a chystali se učinit přítrž snahám domácích hráčů. Jenže Medvědi s tím nesouhlasili. Filip Novotný a Adam Číž úspěšnými trojkami zastavili nymburský nápor a Robert Rožánek po dalším rychlém protiútoku udržel Medvědy vpředu (66:65). Začátek poslední čtvrtiny patřil z kolínské strany Kubovi Petrášovi a především Michalu Marešovi. Sedmi body v řadě se podílel na vyrovnanosti utkání až do, pro Kolín, osudné 37. minuty. Medvědi se nechali na chvíli vykolejit a to hostům stačilo. Filip Novotný v poslední minutě trojkou sice ještě vykřesal kolínskou jiskřičku naděje (86:88), ale přesná ruka hostí při trestných hodech tyto naděje utnula (86:91). Medvědi se nemají za co stydět. Odehráli výborné utkání, ale co je to platné, když výhru bral soupeř. Filip Novotný to vyjádřil jasně: „Nic jiného, než obrovská škoda. Měli jsme Nymburk na lopatě, ale nedokázali jsme to dotáhnout. V konci to na sebe vzal Vojtěch Hruban a ukázal, jak velkým hráčem je. Musíme se z toho poučit a zároveň špatné pocity hodit za hlavu. Znovu pořádně potrénujeme a jedeme dál.“

Body Kolína: Číž 26, Novotný 15, Lošonský 12, Mareš 11, Petráš 7 (9 doskoků), Rožánek 7, Jelínek 5, Křivánek 3,