Medvědi prokletí opavské haly zlomit nedokázali.

17/5/2021

Opava – Kolín   3:2 (konečný stav série)

Po prvních dvou semifinálových duelech je kdekdo odepisoval. Ale Medvědi se vzepřeli osudu, který jim mnozí basketbaloví odborníci prorokovali. Díky dvěma skvělým výkonům v domácím prostředí dotlačili favorizovanou Opavu až do pátého rozhodujícího utkání. A ani v něm nevyhořeli. Jenže síla domácích a kouzlo opavské haly bylo nad jejich možnosti. I tak zanechali v semifinále vynikající dojem a právem si zaslouží uznání, že sehráli jednu z nejzajímavějších a nejvyrovnanějších sérií v posledních ročnících play-off.

Tentokrát si Medvědi dali velký pozor na úvodní minuty a velmi dobře organizovanou obranou nedovolili domácím trhák, jako tomu bylo v předchozích utkáních na opavské palubovce. Naopak, sami si povětšinu první čtvrtiny udržovali vedení, které bylo sice jen o bod o dva, ale dokázali tím domácí udržovat v napětí. Škoda jen, že se jim nevedly trestné hody, které získávali svou útočnou aktivitou. Jejich vedení po deseti minutách mohlo být i vyšší než jen jednobodové (17:18). Na začátku druhé části naznačila Opava své možnosti. Využila chvilkového zaváhání Kolína a vytvořila si náskok (28:20). Zdálo se, že to pro domácí bude signál k bodovému přísunu do kolínského koše. Ale Medvědi tuto situaci ustáli. I díky sedmi bodům Adama Číže předvedli jedenáctibodovou šňůru a opět převrátili skóre na svou stranu (28:31). Bohužel přenechávali domácím aktivitu na útočném doskoku a to byla cesta do pekel. Také procento trestných hodů bylo neustále špatné, a když se k tomu přidaly i některé neúspěšné nájezdy, znamenalo to šestibodové vedení domácích (42:36). Škoda, nebýt těch neproměněných šancí, mohl být stav utkání klidně opačný. Ale na kdyby se nehraje.

Ani začátek druhého poločasu nenabídl rozhodující fázi. Medvědi stále drželi s domácími krok a po pěti minutách to bylo z pohledu Kolína hratelné (50:45). Jenže v druhé půlce třetí čtvrtiny přišel definitivní zlom. Medvědi nedali tři šoupáky z pod koše v rychlém sledu za sebou a domácí toho náležitě využili. Bohužel pro Kolín byli úspěšní z trojkové vzdálenosti. Nebyly to všechno vypracované volné střely, ale domácí je dokázali proměnit. Dostali se do laufu a co v těch okamžicích zahodili na koš, to jim tam spadlo. Jejich náskok narostl během čtyř minut na téměř dvacet bodů a zdálo se, že se už se žádné drama konat nebude (68:50). Tento úsek hry se Medvědům nepovedl, ale zbraně nesložili, hlavy nesklopili. Od začátku čtvrté čtvrtiny to zkusili podle opavského receptu a neohroženě pálili z tříbodového oblouku. A konečně také úspěšně. Domácí dokázali kontrovat, ale přesto Medvědi pomalu ukrajovali z jejich náskoku. Čtyři minuty před koncem to bylo jen o devět (76:67). Ale Opava je velmi zkušený tým a žádnou větší zápletku už nepřipustila. Rozkouskováním hry otupili opavští kolínský tlak a Medvědi se znovu nedokázali nastartovat. Přestože odehráli zdaleka nejlepší utkání v Opavě za poslední dobu, nestačilo to. Domácí byli lepší a zaslouženě postoupili do finále (88:72).

Body Kolína : Číž 21 (7 asistencí), Pekárek 17, Jelínek 10, Skinner 8, Petráš 6, Wallace 5, Novotný 3, Křivánek 2,

Ale ani pro Medvědy sezóna ještě nekončí. Je potřeba semifinále hodit za hlavu a připravit se na dvě utkání s ambiciózním a velice silným Brnem o bronzové medaile. První se hraje v pátek 21.5. na půdě soupeře, odveta v neděli 23.5. od 17:45 v Kolíně. V případě, že každý tým bude mít po jedné výhře, rozhodne vzájemné skóre z těchto dvou zápasů. Držme Medvědům pěsti, aby v sobě našli ještě dostatek sil, a svou skvělou sezónu dokázali zakončit tak, jak si oni i všichni jejich příznivci moc přejí.