Medvědi odmítli konec semifinálové série.

11/5/2021

Kolín – Opava   1:2

Konečně. Medvědi se dočkali v Geosan aréně svých fanoušků a hned je potěšili výborným výkonem. Ve třetím semifinálovém utkání, prvním na domácí palubovce, vydřeli výhru proti Opavě a zamezili  favorizovanému týmu v hladkém postupu do finále. Ale cesta k tomuto skvělému vítězství byla nesmírně trnitá. Po dvou jasných porážkách v Opavě to s Medvědy nevypadalo vůbec dobře. Jenže Geosan aréna má na jejich počínání asi blahodárný vliv. V letošní sezóně zde Opavu dokázali už dvakrát porazit a povedlo se jim to i do třetice. Před povolenou kvótou bouřících fanoušků se Medvědi rvali o úspěch a palubovka se chvilkami měnila v bitevní pole. Ale naštěstí vyhrál basketbal a hlavně, kolínský tým.

Medvědům chvíli trvalo, než se zahřáli do provozní teploty. Snad jako by je nabudil teprve skvělý blok Davida Pekárka na opavského rozehrávače v samostatném nájezdu. První čtyři body zaznamenali ze šestek a až po čtyřech minutách otevřel jejich střelecký účet z pole Devante Wallace. Jak jinak než trojkou. A to byl signál ke kolínské zteči. Po sedmi minutách se dostali Medvědi do vedení (11:6) a už ho do konce utkání nepustili. Ale rozhodně to nebyla procházka růžovou zahradou. Skóre narůstalo velmi pomalu a především zásluhou dobré kolínské obrany zaznamenali hosté za první desetiminutovku jen deset bodů (18:10). Jaký to byl rozdíl oproti opavským zápasům, kdy jich Medvědi obdrželi více než dvakrát tolik. Ve druhé části se stavidla útočné hry přece jen povolila o něco více. Na kolínské straně se rozehrál ke skvělému výkonu Honza Křivánek a zdatně mu sekundoval Filip Novotný. Přestože Opava neustále střídala zónovou obranu s osobní a vyvíjela velký tlak na Adama Číže, dokázali si s tím Medvědi poradit a neustále si udržovali slibný náskok. Jenže ne a ne odskočit. Když se po sedmi minutách minutách rozdíl vyšplhal na třináct bodů (36:23), zdálo se, že by to mohl být vhodný okamžik pro trhák. Ale kdepak. Za minutu už to bylo zase dramatické (36:30). V té chvíli se do hry vložil Lee Skinner a pomohl Medvědům vzít si do půle svůj náskok zpět (43:32).

Třetí čtvrtina přinesla spíše boj než basket. Medvědi se dokázali vyrovnat v tvrdosti opavským brouskům a hostující hráči to velmi těžce nesli. Na palubovce se několikrát zajiskřilo, ale vše zůstalo ve sportovních mezích. Kolín si i nadále dával velmi dobrý pozor na opavský útočný doskok, a i když náhodou selhali, byla v pohotovosti protivzdušná obrana PJPT ( Pekárek, Jelínek, Petráš, Torreborre) a zamezila hostům ve snadném skórování efektním a zároveň účinným blokem. David Pekárek navíc začal úřadovat i v útoku a Medvědí náskok se pomalu zvyšoval (52:37). Jenže ani v této chvíli nedokázali domácí zápas zlomit. Opava se znovu přitáhla. Když bylo nejhůř, přispěchali Adam Číž a Lee Skinner s trojkovými projektily a uchránili kolínský náskok (60:48). Čtvrtá čtvrtina začala pro Kolín nejhůře jak mohla. Za minutu dali hosté sedm bodů, Medvědi jen dva (62:55) a začínalo se téměř od nuly. Ovšem David Pekárek už byl v tom správném basketbalovém laufu. Rychlými akcemi cupoval hostující obranu a pod oběma koši vše jistil Jakub Petráš. Do poslední pětiminutovky nakročili Medvědi zase jistěji (71:57). Dokázali utlumit i závěrečný nápor Opavy a po devíti letech opět zažili, jak chutná výhra v semifinále play-off Kooperativa NBL (79:67).

Body Kolína : Pekárek 15 (7 doskoků), Skinner 15, Číž 11 (9 doskoků), Křivánek 11, Petráš 10 (7 doskoků), Novotný 8, Wallace 4, Machač 2, Torreborre 2, Jelínek 1,

Jestliže třetí utkání bylo velice náročné, to čtvrté bude ještě těžší. Porazit dvakrát za sebou tak vynikající tým, jakým bezesporu Opava je, umí jen velké mužstvo. Tak držme pěsti, aby Medvědi předvedli, že jím jsou. V pátek 14.5. od 17:45 se to ukáže.