Fantazie. Medvědi využili hned první mečbol.

30/4/2021

Pardubice – Kolín    0:3

Po více než dvou letech dokázali Medvědi zvítězit v Pardubicích a ukončili tím čtvrtfinálovou sérii v nejkratším možném čase. To mohl čekat asi jen největší kolínský optimista. Jestliže první dva duely byly dramatické, tak ten třetí, rozhodující, může nést příměr hororový. Pardubice hrály o všechno a Medvědi určitě nechtěli připustit, aby se soupeř nadechl a sérii, pro Kolín tak dobře rozjetou, ještě zdramatizoval. Museli se v tomto zápase obejít bez svého kapitána Adama Číže, ale jak ukázali už ve druhé půli druhého zápasu v Kolíně, tenhle tým dokáže neuvěřitelné věci.

Od začátku vsadila obě mužstva na obranu a bylo jasné, že to dnes asi nebude stobodová přestřelka. Pardubice už před zápasem proklamovaly, že jestli chtějí pomýšlet na úspěch, nesmí se s Kolínem pustit do bodových dostihů. Domácí začali odvážněji, jenže žádná úvodní bodová smršť z jejich rukou se nekonala. Kolínská mašina se sice rozjížděla pomaleji, ale o to intenzivněji. Po pěti minutách úporného dobývání obou košů byl stav velmi nízký (8:7). Poté zavelel na zteč Devante Wallace a dvěma trojkami uvedl kolínský útočný progres. Hru Medvědů spolehlivě dirigoval Francis Torreborre, tým sebevědomě šlapal a jeho náskok se začal zvětšovat (15:22). Do druhé čtvrtiny naordinoval domácí trenér svým svěřencům zónu. V předchozím zápase tím nadělal značnou paseku v kolínském útočném snažení, ale tentokrát se to minulo účinkem. Medvědi byli připraveni. Míč putoval rychle a přesně z ruky do ruky, hráči byli neustále v pohybu a dokázali úspěšně zakončit z pod koše i z dálky. Pardubice se trápily, kolínská obrana byla téměř neprostupná a Medvědi utkání jasně ovládli. Do poločasu si vybudovali slušný náskok (24:39). A všichni kolínští příznivci si říkali, jen tak dál. Jenže přišla pořádná zápletka.

Patnáctiminutová pauza zapůsobila na oba týmy rozdílně. Zatímco Medvědi se uspokojili vedením, domácí si řekli, že ještě nehodlají ukončit sezónu a na palubovce se začaly dít věci, ze kterých se Medvědům motala hlava. Nejprve sice Devante Wallace svou další trojkou stanovil největší bodový rozdíl (26:42), ale vzápětí začali domácí neuvěřitelnou stíhací jízdu. Agresivní hrou nutili kolínské hráče k chybám a ty přišly. Pardubické střídání zónové a osobní obrany konečně přineslo domácím kýžený úspěch a Medvědi se na dlouhatánských šest minut bodově odmlčeli. Když se konečně prosadil David Pekárek za dva body, znamenalo to jen snížení domácího vedení (48:46). Naštěstí byl David při chuti a dvěma trojkami v rychlém sledu za sebou dál držel Medvědy v kontaktu. Jenže kolíský náskok byl ten tam. Do poslední čtvrtiny se šlo za vyrovnaného stavu (56:56). A domácí byli stále lačnější po úspěchu v tomto zápase. Kolínští vypadli z role a v té chvíli by na jejich výhru nikdo nevsadil ani pětník. Navíc si Jirka Jelínek připsal druhý nesportovní faul a utkání pro něj skončilo. Z následných trestných hodů upevnili domácí své vedení (70:61). Do konce zbývalo pět minut a přišel další zlomový moment. Devante Wallace našel pod košem Jakuba Petráše a kolínský pivot si také vykoledoval soupeřův nesportovní faul. Dvěma proměněnými trestnými hody načal umazávání pardubického náskoku. Vzápětí po výhozu se prosadil David Pekárek a tato čtyřbodová akce Medvědy nastartovala. Když Lee Skinner zaznamenal v obraně zisk a z rychlého protiútoku i dva bodíky, bylo na kolínské straně ještě veseleji (70:67). V následné trojkové přestřelce byli Medvědi úspěšnější (jednou Devante Wallace a dvakrát Teo Dlugoš), pěknou podkošovou spoluprací to umocnili David Pekárek s Kubou Petrášem a necelé dvě minuty před koncem byl Kolín plus pět (73:78). Jenže domácí se nevzdali, znovu se zvedli a v poslední minutě srovnali (79:79). Ale rozhodující akce utkání měla kolínský podpis. Lee Skinner skvěle uvolnil Kubu Petráše a ten, ač tísněný dvojicí protihráčů, dal postupové razítko. Poslední zoufalá střela domácích jen zaťukala na kolínskou obroučku a mohla vypuknout obrovská Medvědí radost. Po devíti letech je Kolín v semifinále Kooperativa NBL a znovu si postup vybojoval v Pardubicích. A opět u toho jsou dva matadoři, Jirka Jelínek a David Machač. Jedním slovem - nádhera.

Body Kolína : Wallace 16, Pekárek 15, Petráš 14, Skinner 12 (10 doskoků + 6 asistencí), Dlugoš 9, Torreborre 6, Jelínek 4, Novotný 4, Křivánek 1,