Kolín uhájil domácí tvrz i ve druhém čtvrtfinálovém zápase.

25/4/2021

Kolín – Pardubice   2:0

Všichni kolínští příznivci v to doufali, ale asi málokdo tomu pevně věřil. Že by Medvědi dokázali na domácí palubovce Geosan arény porazit Pardubice v obou úvodních zápasech čtvrtfinálové série? A ono se jim to povedlo. Bohužel jinak výborné utkání poznamenala situace, která do sportu nepatří (pokud se nejedná o sport bojový). A už vůbec ne do basketbalu!!! Pardubický Thomas Dunans se zachoval jako hanebný pouliční rváč, když v přerušené hře naprosto bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje kolínského Davida Pekárka.

Jestliže ve včerejším utkání svazovala nervozita domácím borcům ruce, tak v začátku toho druhého s nimi doslova cloumala. Jako by nevěřili sami sobě, že mohou Pardubice porazit dvakrát za sebou. A hosté toho dokázali snadno využít. Téměř celou první desetiminutovku si udržovali mírné vedení. Přehrávali domácí na doskoku i lehkostí svých akcí. A nebýt vynikajícího výkonu Davida Pekárka, bylo by s Kolínem mnohem hůře. David sám zaznamenal polovinu kolínských bodů a byl prostě k nezastavení. Ale po deseti minutách byli vpředu hosté (24:26). Ani začátek druhé čtvrtiny na tom nic nezměnil. Naopak, prostupná kolínská obrana poskytovala pardubickým spoustu volnosti a ti toho samozřejmě rádi využívali. Zdálo se, že mají našlápnuto, vybudovat si uklidňující náskok. Po čtyřech minutách se začali vzdalovat (29:36). Naštěstí pro Medvědy pokračoval David Pekárek ve svém útočném galapředstavení. K němu se připojili Jirka Jelínek , Lee Skinner a Adam Číž. Navíc kolínští zlepšili obranu a přestali dovolovat hostům snadná zakončení. V šestnácté minutě bylo srovnáno (38:38). Hostujícím týmem začaly cloumat emoce. Nejprve si pardubická lavička připsala technickou chybu. Dvě minuty před koncem poločasu Lee Skinner dvěma body upravil skóre v kolínský prospěch (48:44). Hosté snížili a po následujícím kolínském útoku a přerušení hry pro pardubický faul, neudržel Dunans nervy na uzdě. Po jeho nesmyslném fyzickém ataku následovala pro něj diskvalifikační chyba. Naneštěstí pro Kolín se kapitán Adam Číž, v té chvíli hráč z lavičky, provinil proti pravidlům také (vstup dva kroky do hřiště), a i on byl do konce zápasu diskvalifikován. Medvědi se tak museli po zbytek zápasu obejít bez svého ústředního rozehrávače. Do konce poločasu se toho na palubovce už mnoho neudálo, ale vznášela se nad ní pachuť nesmyslného zkratu. Do šaten odcházel Kolín s dvoubodovým náskokem (54:52).

Kolínská otázka pro druhou půli zněla jasně. Zvládnou Francis Torreborre a Teo Dlugoš ukočírovat takto vypjaté utkání? Nebylo to vůbec snadné, ale oba borci to dokázali.  Navíc, stejně jako v prvním utkání, nadešel ve třetí čtvrtině čas kolínského náporu. Opět ho režírovali Filip Novotný s Devante Wallacem a k nim se přidal Lee Skinner. Z palubovky se bohužel vytratil viditelně psychicky otřesený David Pekárek. Dvě minuty před koncem čtvrtiny to pro Medvědy vypadalo velmi slibně (82:65). Ale nechali se vybudovaným náskokem ukolébat, polevili v soustředění a hosté toho hned využili ke snížení (82:71). Bylo jasné, že hostující tým to takto rozhodně nenechá. Pardubice vyrukovaly s velmi pohyblivou zónovou obranou, která Medvědům vůbec nebyla po chuti. Dlouhé čtyři minuty byl jediným kolínským úspěchem doskok a dva body Jakuba Petráše. A náskok se pomalu rozplýval (84:79). Ale trenér věděl, na koho se obrátit. Na palubovku přišel Jirka Jelínek a přinesl s sebou klíč k pardubické zóně. Se svým pověstným ledovým klidem rozdával balóny, jak bylo potřeba, a když uznal za vhodné, zakončil sám. Lee Skinner a Filip Novotný trojkami udrželi hosty v odstupu a Lee ještě přidal skvělé obranné doskoky. Závěrečné taktické fauly hostů jistou rukou čtyřikrát potrestal Devante Wallace a fantastické druhé vítězství v sérii bylo realitou (103:95).

Body Kolína : Pekárek 23 (za první poločas), Novotný 20 (trojky 7/5), Skinner 19 (11 doskoků + 6 zisků),  Jelínek 12, Wallace 10, Torreborre 6, Petráš 5, Machač 4, Číž 2, Křivánek 2,

Třebaže na palubovce druhé utkání skončilo, dohrávat se bude ještě u disciplinární komise, která musí dořešit prohřešky obou diskvalifikovaných hráčů. Těžko předjímat, jaký bude verdikt. Jisté je, že musí padnout do začátku utkání třetího, které se odehraje v Pardubicích ve čtvrtek 29.4. od 17:00. Medvědi mají do té doby čas na regeneraci a nabrání fyzických i psychických sil, aby byli připraveni i napotřetí v sérii podat výborný výkon, a... držme pěsti a nechme se překvapit.