Medvědi to rádi dramatické. Přesto se jim zaslouženě houpou na krku bronzové medaile.

24/5/2021

Jestli si někdo myslel, že po výhře o sedm bodů v Brně je hotovo, byl na velikánském omylu. Druhý zápas o 3. místo letošního ročníku Kooperativa NBL potvrdil, že se do něj probojovala opravdu ta správná mužstva a jeho průběh nemohl nechat v klidu jediného diváka. Po nervydrásající koncovce uhájili Medvědi o jediný bodík domácí tvrz a právem se pyšní ziskem bronzových medailí. A především dopřáli vítěznou tečku za kariérou klubové ikoně Davidu Machačovi. Vzhledem k průběhu celého zápasu byla výhra Kolína zasloužená, ale před hráči Basket Brno je třeba za jejich výkon hluboce smeknout. A vedení BC Kolín by se mělo zamyslet, jestli  by lékařský dozor nad jejich domácími zápasy neměl místo ortopeda převzít internista. Protože když Medvědi v poslední čtvrtině inkasovali hrůzostrašných 37 bodů, muselo to na srdcích kolínských fandů zanechat nejeden šrám.

Ale pěkně od začátku. Medvědi, vědomi si skutečnosti, že sedmibodový náskok ze zápasu v Brně je jako nic, začali utkání velmi soustředěně. V obraně nepouštěli hosty do snadných zakončení a z těch těžkých byli brněnští hráči neúspěšní. V útoku byli velmi trpěliví a dokázali si vytvářet střelecké pozice, které proměňovali. Zápas otevřeli bodovou šňůrou 9:0 a prakticky celou první čtvrtinu si tento náskok udržovali. Škoda, že závěrečná trojka s klaksonem z ruky Filipa Novotného vytancovala z obroučky. Ale i tak se Medvědi mohli těšit z příjemného vedení (27:17). Ani začátek druhé části na tomto trendu nic nezměnil. Domácí byli lepším týmem a sebevědomě navyšovali svůj náskok. Důkazem jejich herní pohody byl i blok Jakuba Petráše, kdy pokus hostujícího pivota o střelu za tři body doslova zatloukl do země. Po trojce Adama Číže vedl Kolín třináctibodovým rozdílem (37:24). A přišlo uspokojení. Brněnská odpověď byla velmi pádná, deset bodů v řadě. Kolín se bohudík rychle probral, ale do konce poločasu to bylo spíše trápení. Se šťastnějším koncem pro Medvědy (44:40).

V šatně kolínští trenéři zřejmě důrazně svým hráčům vysvětlili o co se hraje a na palubovce se to pak náležitě projevilo. Medvědi se vrátili k výkonu z první čtvrtiny. Bylo jich plné hřiště a brňané nestíhali. Za tři minuty měli domácí zpět svůj dvouciferný náskok (52:41). Tentokrát se ale nezastavili a dál svého soupeře drtili z pod koše i z dálky. Hostům docházela i trpělivost a hostující trenér si v závěru připsal nejprve technickou chybu a za pokračující protesty i diskvalifikační. Adamu Čížovi se naskytla nevídaná porce pěti trestných hodů. Proměnil jen tři a stanovil výsledek po třiceti minutách (70:52). Jestli to měl být od trenéra hostí taktický záměr, pak byl mistrovský. A naopak domácí trenéři asi zapomněli svým hráčům říci, že basket se hraje na čtyřicet minut. Protože ti se nechali omámit svým velkým náskokem (18 + 7 bodů z utkání v Brně) a nestačili se divit. Čtvrtá čtvrtina začala hostující šňůrou deseti bodů a Kolín se na více než tři minuty odmlčel. Až konečně Jirka Jelínek z pod koše ukončil domácí bodový půst, ale to už bylo s Medvědy zle. Hosté se jako lavina valili na domácí koš a zasypali ho střelami ze všech pozic. Neměli v těchto chvílích už co ztratit a trefovali i nepřipravené a šťastné střely. Medvědi začínali propadat zoufalství a zřejmě poprvé v utkání si připustili možnost, že by to nemuselo dopadnout dobře. Tři minuty před koncem bylo srovnáno (78:78). Na domácích ležela těžká deka a hosté byli v neuvěřitelném laufu. A mělo být ještě hůř. Po dalších dvou trojkách hostí už k prodloužení scházelo jen pět bodů (84:86). Jenže Medvědi mají ve svém středu srdcaře Kubu Petráše. Dvakrát si proklestil cestu k zakončení z pod koše a ještě více rozdivočel už tak skvělé publikum, které své miláčky hnalo k vytouženému cíli. Ale hlavně má Kolín MVP této sezóny Adama Číže. Při překonávání brněnského presu si třikrát vyžádal míč, třikrát se nechal faulovat a šesti úspěšnými trestnými hody ukázal svou hráčskou velikost. Hostům se roztřásly ruce, poslední dvě zoufalky netrefili a kolínské bronzové dílo dokonal Devante Wallace. Sice byl ze čtyř šestek úspěšný jen napůl, ale i to stačilo, aby v Geosan aréně propukla obrovitánská radost (90:89). Po devíti letech a podruhé v novodobé ligové historii si Kolín poslechl cinkot bronzových medailí. Fantastický úspěch mužstva, kterému před sezónou nikdo nevěřil. Pouze kapitán Adam Číž věděl, že tento tým na to má a dovedl ho tam, kde ho ani věhlasní basketbaloví odborníci nečekali. Díky, Medvědi!!! Tenhle pocit se neomrzí.

Body Kolína :  Číž 25 (7 asistencí, 12 získaných faulů), Wallace 23 (trojky 7/10), Skinner 15 (10 doskoků), Pekárek 9, Petráš 9 (9 doskoků), Jelínek 6, Machač 3,

A pak už se celý tým oblékl do bílého tričkového stejnokroje s číslem 11 a nápisem MACHY na zádech, aby všichni společně (hráči, diváci i vedení klubu) vzdali hold legendě kolínského basketbalu Davidu Machačovi, pro kterého to byl poslední zápas v kariéře. Lepší konec si David nemohl přát. Od teď už dres s číslem 11 budeme na jeho počest vídat jen u stropu Geosan arény.