USK PRAHA – BC GEOSAN KOLÍN 88:90 p.p.

17/4/2021

Výhra na USK přiletěla ze vzduchu.

Vyhrát, když se daří, dokáže každý. Ale vyhrát, když to nejde herně ani střelecky, už je opravdu kumšt. A Medvědi v 9. kole skupiny A1 Kooperativa NBL prokázali, že to umí. Úspěšně se popasovali s nepříznivým vývojem utkání, překonali vlastní nemohoucnost v zakončení a přestože by většina lidí před prodloužením věřila spíše energičtějšímu pojetí domácích, vzdušná síla Medvědů byla určující. Ovšem ne všichni se střelecky trápili. Michal Mareš prokázal, že zná v hale Na Folimance snad každý kout a ztrestal své bývalé spoluhráče excelentním výkonem a 36 body (8 trojek). Když k tomu přidali Medvědi 57 doskoků (24 útočných), bylo na veledůležitou výhru zaděláno.

Hráči USK Praha neprožívají nejlepší období. Dokáží se svými soupeři hrát vyrovnané partie, ale výhry je nějak míjejí. V utkání proti Kolínu to chtěli za každou cenu změnit a dlouho se jim to opravdu výtečně dařilo. První čtvrtina tomu ovšem nijak nenasvědčovala. Byla velice vyrovnaná a oba týmy se několikrát prostřídaly ve vedení. Odpovídal tomu i stav (21:19). Ale domácí působili mnohem živějším dojmem a ve druhé části se to projevilo ještě více. Neustále pálili z trojkového oblouku a povětšinou úspěšně. Medvědi se na své body strašlivě nadřeli a kolikrát nedokázali proměnit ani ty nejvyloženější šance. Jako by pro ně byl domácí koš zakletý. Ale Michal Mareš a Pavol Lošonský uměli toto zakletí překonat, stále drželi akcie Medvědů nahoře a především jejich zásluhou nebyl rozdíl nehratelný (51:44).

Do druhého poločasu zintenzivnili domácí ještě více svou obrannou práci a Medvědi přidali ke všemu nepovedenému navíc i několik zbytečných ztrát. Jako by si s hrou USK nevěděli rady. Teď už se začaly střelecky trápit oba týmy, ale Medvědi měli výhodu. Byli na to zvyklí. Přesto se domácí minutu před koncem třetí čtvrtiny dostali poprvé do dvouciferného náskoku (66:53). A v tomto okamžiku nastalo Medvědí zmrtvýchvstání. Adam Číž konečně trefil trojku a Jirka Jelínek přidal dva trestné hody (66:58). Ve čtvrtém dějství pokračovalo Medvědí vzepjetí. Ale spíše herní než střelecké. Pomalu ukusovali z domácího náskoku a především opanovali vzdušný prostor pod oběma koši. Střelbu obstarával Michal Mareš a pokračoval ve svém galapředstavení. Tři minuty před koncem se Medvědi přiblížili na dva body (78:76). Přestože bylo na obou stranách šancí ke skórování bezpočet, prosadili se pouze Medvědi po osvědčené spolupráci Adama Číže s Jakubem Petrášem. Oba týmy se snažily strhnout vítězství na svou stranu, ale žádný ze snajprů se už nedokázal trefit. Poslední útok měli ve svých rukách domácí, trestuhodně se však dopustili zbytečného útočného faulu. Devět vteřin před koncem tak putoval míč do držení Medvědů. Adam Číž koncovku vyřešil nájezdem s výhozem na volnou trojku, ale bez úspěchu. Vzápětí následoval útočný doskok a další kolínská trojka se stejným výsledkem (78:78).

Těžko bylo určit, který z týmů bude mít pro prodloužení psychickou výhodu. Ta fyzická se zdála být na straně domácích. Jenže Medvědi byli povzbuzeni úspěšným zlikvidováním domácího náskoku a hodlali vše stvrdit v příští pětiminutovce. Dvakrát ubránili domácí útok, dvakrát dopravili míč pod koš USK, kde Pavol Lošonský a Jakub Petráš nezaváhali. Vzápětí Filip Novotný tříbodovou střelou znegoval domácí trojku a Jakub Petráš přidal koš s faulem a proměněný trestný hod. Útočným doskokem a stálým tlakem na domácí koš ukrajovali Medvědi z času prodloužení. Michal Mareš završil svůj účet dvěmi šestkami a závěrečný nápor domácích Medvědi, i s trochou potřebného štěstí, pod vlastním košem uskákali (88:90).

Adam Číž byl v hodnocení stručný a jasný,: „Díky bohu za vítězství, které se nerodilo lehce. I přesto, že jsme věděli, co od zápasu očekávat, nebyli jsme schopni ubránit duo West - Mangas. Zápas jsme dotáhli do vítězného konce silou vůle.

Tak doufejme, že si Medvědi budou dobře pamatovat, co mají zlepšit, protože stejný soupeř je čeká v sobotním utkání 12.3. (odložený zápas 2. kola A1) na domácí palubovce. A určitě budou muset vynaložit všechny síly, aby dokázali USK znovu porazit. Všichni víme, že to bude zatraceně těžké.

Body USK: West Nathaniel 32, Mangas Kyle  22, Bátovský Marcel 10, Švec Ondřej 10, Fuxa František 5, Petružela Filip 4, Macháč Petr 3, Štěrba Jan 2, Farský Radek 0, Kulenović Oliver 0, Vlk Dalibor 0

Body Kolín: Mareš Michal 36, Petráš Jakub 21, Lošonský Pavol 15, Číž Adam 8, Rožánek Robert 5, Novotný Filip 3, Jelínek Jiří 2, Dlugoš Theodor 0, Křivánek Jan 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Vacek Lukáš 0

STŘELBA 3B. 37/14:42/10 STŘELBA 2B. 37/17:38/22 TH 19/12:24/16 doskoky 39:57 CHYBY 25:21

ROZHODČÍ Kučírek Martin, Kec Jakub, Vávrová Veronika KOMISAŘ Šikner Roman POČET DIVÁKŮ 225