Basket Brno - BC GEOSAN Kolín 84:74

22/4/2021

Brněnské prokletí v letošní sezóně stále trvá.

Jako by se brněnští hráči chtěli Medvědům pomstít za to, že jim vloni vyfoukli bronzové medaile. Už třikrát se v letošním ročníku oba týmy potkaly a pokaždé z toho byla výhra Brna. Dvakrát v ligové soutěži Kooperativa NBL, jednou ve čtvrtfinále Českého poháru. A bohužel pro Kolín platilo to samé i do čtvrtice. Dlouho ve vyrovnaném utkání 7. kola nadstavbové části A1 drželi Medvědi naději, ale podkošová eskadra Brna byla tentokrát velmi silná a především ona rozhodla o osudu tohoto zápasu.

Medvědi nezačali duel špatně. Pokryli domácí útočné snahy a sami byli pod brněnským košem velmi úspěšní. Aktivním pohybem si vytvářeli šance, které vcelku snadno proměňovali (6:14). Domácí se zdáli být zaskočeni. Tohle zřejmě nečekali. Bohužel pro Kolín to ale netrvalo dlouho. Brněnský trenér si hned pomohl oddechovým časem, aby svým hráčům řádně vysvětlil, že tudy cesta nevede. Za pár chvil bylo srovnáno (14:14). Brno opanovalo vzdušný prostor pod oběma koši a domácí sbírali jeden útočný doskok za druhým. I přes tuto zvýšenou aktivitu dokázali Medvědi kontrovat a podržela je trojková střelba (20:25). Ve druhé části pokračovalo Brno ve zvýšeném tlaku na kolínskou obranu a dostali se tím po třech minutách do vedení (27:26). Medvědi dál pořádali den otevřených dveří pod vlastním košem (12 brněnských útočných doskoků za první poločas) a domácí toho náležitě využívali. Naštěstí nebylo jejich zakončení z nejpřesnějších. Takhle drželi Medvědi utkání stále ve vyrovnaném stavu a několika povedenými akcemi nedopřáli brněnským klidu (42:41).

Do druhého poločasu zlepšili Medvědi obranu pod svým košem, ale domácí pivoti se ukázali i jako zdatní trojkaři a především jejich zásluhou se náskok poprvé vyšplhal na deset bodů (59:49). Medvědi v těchto fázích utkání selhávali v zakončení. Ne že by si nevypracovali šance. Těch měli dostatek. Jenže jejich proměnění se pro ně stalo velmi těžkým oříškem. Ale nevzdali se a i nadále udržovali svou šanci na výhru (62:53). Vybojovaný náskok brněnské hráče uklidnil a vlastně po celou poslední čtvrtinu se drželi ve více než desetibodovém odstupu. Medvědi se snažili. Teď to byli oni, kdo hýřil aktivitou pod brněnským košem, ale trojková snaha o přiblížení ve skóre se dlouho míjela účinkem. Ty úspěšné střely přišly příliš pozdě a znamenaly jen korekci stavu. Co naplat, že ani třetí vzájemný ligový zápas neprohráli Medvědi o víc než deset bodů, vítězství zůstalo v Brně (84:74).

Pavol Lošonský se zamyslel nad příčinami kolínského neúspěchu: „Dnes jsme bohužel nevyužili náročný program, který Brno v posledních dnech má. Pohořeli jsme na doskoku a Brno hrálo s větším nasazením. Je to škoda, ale musíme se rychle oklepat a soustředit se na další zápas už tuto neděli v Hradci Králové.

Jak už Pavol naznačil, Medvědy čeká náročný program, čtyři zápasy v devíti dnech. Ten první už mají za sebou, tak doufejme, že v těch dalších už budou úspěšnější.

Body Brno:  Puršl Šimon 18, Mickelson Hunter 13, Djuricic Danilo 12, Marko Roman 11, Půlpán Viktor 10, Körner Richard 7, Madden Rashad Kytel 7, Bálint Richard 6, Krakovič Jakub 0

Body Kolín: Číž Adam 19, Mareš Michal 15, Jelínek Jiří 14, Lošonský Pavol 12, Novotný Filip 8, Petráš Jakub 4, Křivánek Jan 2, Dlugoš Theodor 0, Novák Pavel 0, Rožánek Robert 0

STŘELBA 3B. 28/8:34/10 STŘELBA 2B. 49/22:43/16 TH 25/16:13/12 doskoky 57:43 CHYBY 17:23

ROZHODČÍ Matějek Ivor, Kec Jakub, Záruba Matěj KOMISAŘ Paulík Robert POČET DIVÁKŮ 245