Trable Medvědů nekončí

3/4/2021

BK Opava - BC GEOSAN Kolín 92:80

Ani pohárová a reprezentační přestávka nezměnily nic na tom, že kádr kolínských Medvědů je značně prořídlý. K utkání 5. kola nadstavbové části A1 na palubovku úřadujícího mistra z Opavy vyrazili pouze v sedmi hráčích. A i to rozhodlo o tom, že nadále sbírají Medvědi v poslední době jen porážky. Mohou se soustředit již jen na utkání Kooperativa NBL, ale zdravotní obtíže, které hráče delší čas provázejí, způsobují velikánské díry v sestavě. A pak se není co divit, že se úspěchy nedostavují. Navíc se Kolínu začíná nebezpečně vzdalovat šestá příčka, kterou by se vyhnuli velmi ošemetnému předkolu play-off. Ještě není všem dnům konec, ale bylo by potřeba, aby Medvědi konečně vyhráli. Přestože to může znít neuvěřitelně, v Opavě k tomu nebylo zase tak daleko, jak by napovídal konečný rozdíl dvanácti bodů. Sedmero Medvědů hodně dlouho trápilo vysoce favorizovaný domácí tým.

Pohled na kolínskou lavičku před začátkem utkání byl dost smutný. Na opačné straně podpůrný tým čítal snad stejný počet osob, které měl Kolín připraveny do hry. A jako by ani Medvědi nevěřili sami sobě. Hlavně v útoku to bylo zřetelné. Téměř pět minut trvalo, než se bodově prosadili. Naštěstí pro ně se snažili v obraně a opavským to moc nepadalo (8:2). Tento vývoj domácí hráče uklidnil a trošku si asi mysleli, že to půjde samo. Ale ouha! Medvědi se vzepřeli chystanému osudu a k překvapení celé haly do konce první čtvrtiny skóre obrátili (13:15). Jestliže kolínští začátek duelu nezachytili, ve druhé desetiminutovce to bylo již o něco lepší. Opava sice hned zkraje otočila vývojem zápasu (25:19), dost si k tomu pomohla agresivním tlakem na kolínskou rozehru, který vyústil v několik ztrát Medvědů, ale postupem času se s tím kolínští borci uměli popasovat. Pomalu ukrajovali z náskoku domácích, až se znovu ocitli ve vedení (33:36). Trpělivou hrou vyváděli Opavu z rytmu a do šaten si nesli jednobodový náskok (37:38). Mohlo to být ještě lepší, ale vlažné zakončení v posledních vteřinách první půle smetl opavský blok. Sice se to zdálo jako nepatrná drobnost, ale další průběh duelu ukázal, že tyto drobné momenty zápasy rozhodují. Tentokrát v neprospěch Kolína.

Od začátku třetí čtvrtiny opavské publikum čekalo, kdy se domácí nadechnou k rozhodujícímu trháku. Dalo se předpokládat, že Medvědům budou síly ubývat přece jen o něco rychleji. Chvilku to vypadalo, že tomu tak bude (46:42). Medvědi ale neumdlévali. Naopak to byli oni, kdo se znovu ujal taktovky a předvedli další obrat (49:53). Jejich progres byl zastaven domácím oddechovým časem. A postupem času získávala Opava stále větší převahu. Sice domácí střelci neměli kdovíjakou úspěšnost za tři body, ale díky útočným doskokům vypálili téměř dvojnásobný počet a stačilo jim, že se sem tam nějaká ta střela ujala. Přes to všechno drželi Medvědi vyrovnaný stav (60:60). Ale závěr třetího dějství zpackali. Měli možnost posledního útoku, a v případě úspěchu i šanci, vrátit se do vedení. Jenže přišla hloupá ztráta a dva body Opavy z rychlého kontru (66:63). Domácí toto momentum neuvěřitelně nabudilo. Pěti body v úvodu čtvrté čtvrtiny odskočili (71:63), a i když se Medvědi ještě jednou přiblížili (74:70), přišla asi rozhodující chvíle. Za tohoto stavu Kolín otevřenou trojku nedal, Opava o trochu těžší ano. Na domácích hráčích bylo znát, že je to uklidnilo. Neustále si drželi zhruba sedmi osmibodový náskok a Kolínu začal rychle utíkat čas. Také štěstěna se od Medvědů odvrátila, když několik zakončení z pod koše dotlačili jen na obroučku. To hrálo do karet domácím. V závěru vytáhli svůj náskok do klidného dvouciferného rozdílu a Medvědi již nenašli protizbraň (92:80).

Body Kolína: Veljkovič 23 (16 doskoků), Novotný 15, Stegbauer 14 (8 doskoků), Merta 10, Goga 9 (10 asistencí, 5 doskoků), Bistrovič 5, Novák 4,