Kolín přetlačil Pardubice povedeným závěrem.

6/3/2021

Ve 3. kole nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL přivítali Medvědi na své palubovce Geosan arény tým BK JIP Pardubice. Podle tabulkového postavení byli domácí favority, ale pardubický tým vykazuje v posledních zápasech výrazné zlepšení. Navíc dokázal posílit svůj kádr. A především, Pardubice nikdy nebyly zvyklé jezdit do Kolína prohrávat. A nebylo tomu tak ani v tomto případě. Jejich sebevědomí by se dalo krájet. Naopak Medvědi působili 30 minut dojmem, že se probouzí ze zimního spánku. Naštěstí pro ně, v poslední čtvrtině dokázali řádně procitnout a doslova urvali výhru. Už svou sedmnáctou v této sezóně. To koukáte, co?

Sebevědomý projev hostů poznamenal i začátek utkání. Pardubická lehkost kontrastovala s těžkopádností Medvědů.  Po čtyřech minutách už měli hosté slušný náskok (2:9). Kolínský zmar dokumentovalo i čtvero nepovedených zakončení Lee Skinnera. Ale, jak už jsme si zvykli, vždy se mezi Medvědy najde hráč, který zatroubí do útoku. Tentokrát to byl David Machač. A sedmi body domácí nastartoval. Ale přesto byli po deseti minutách vpředu hosté (17:21). Úvod druhé části byl pro Medvědy jako ze zlého snu. Pardubických bylo všude plno a za dvě minuty, po sedmibodové šňůře,  se jejich náskok vyhoupl na víc než deset bodů (17:28). Ale znovu se našel v kolínských řadách borec, který pozvedl pokleslý prapor, Jirka Jelínek. Přispěl jedenácti body i skvělou podkošovou prací a po sedmnácti minutách byl Kolín vpředu (37:35). Zdálo se, že se kolínský stroj rozjíždí. Jenže závěr čtrtiny se Medvědům moc nepovedl, pardubická trojka v poslední vteřině stanovila opět čtyřbodový rozdíl (46:50).

Třetí část začal Kolín podstatně lépe, než dvě předchozí, ale stále to nebylo z domácího pohledu ideální. Hosté nechali Medvědy vždy jen na chvíli opojit se pocitem vedení, aby je vzápětí ve skóre opět přeskočili. Jenže už jim domácí nedovolili  vybudovat žádný větší náskok. A navíc začala Kolínu fungovat zónová obrana, se kterou si hosté neuměli poradit. Devítibodový přísun Filipa Novotného a spolupráce Adama Číže s Davidem Machačem držela Kolín na rozdíl jediného bodu. A do posledního útoku Kolín dokonce vedl. Jenže další trojka v posledních vteřinách z pardubické ruky znamenala obrat pro hosty (68:70). Poslední dějství načal úspěšně Honza Křivánek a vzápětí Adam Číž tříbodovou akcí otočit skóre v kolínský prospěch. Proměněným trestným hodem zahájil své „šestkové“ galapředstavení. Následující dva útoky Kolín zakončil, a hráči byli přesvědčeni, že hosté jim v bodovém zisku zamezili blokem dvakrát v rozporu s pravidly. Ale trojice arbitrů si byla skálopevně jistá, že vše proběhlo v pořádku. Medvědi se tím nechali rozhodit a hosté toho hned využili (73:75). Naštěstí se kolínská frustrace otočila tím správným směrem, do obrany. Doslova zamkli podkošový prostor a  hosté nebyli schopni se přes jejich zónový val prokousat. V útoku řádil Adam Číž, který nekompromisně a neomylně trestal všechny fauly na svou osobu. Jeho pravačka byla jistá jako ruka Buffalo Billa v dobách největší slávy. Do poslední minuty už šel Kolín s náskokem (90:83). Ale rozhodně nebyl ještě konec. Trenéři rozehráli taktické šachy a hosté se nevzdávali. „Hlavně ne trojku!“ zněl jasný pokyn kolínských trenérů do obrany v poslední minutě. Jen to dořekli, už ji tam Medvědi měli. Ale samotný závěr sehrál domácí tým skvěle. Jakub Petráš a Devante Wallace zaznamenali veledůležité doskoky a vše zpečetil domácí kapitán. Jak jinak než proměněnými trestnými hody (95:89). Třicet minut tahali Medvědi za kratší konec, ale v závěru zvítězila jejich vůle. Kolín si upevnil 3. místo v tabulce a ve středu 10.3. od 17:45 přivítá opět v domácím prostředí Opavu. A Kooperativo NBL, div se. Bude se hrát o druhé místo. Držme Medvědům pěsti, ať i nadále pokračují ve výborných výkonech.

Body Kolína : Číž 27 (10 získaných faulů, šestky 16/16 !!!), Novotný 17, Machač 15, Jelínek 11, Skinner 11, Petráš 9 (9 doskoků, z toho 5 útočných),  Wallace 3, Křivánek 2