ERA Basketball Nymburk - BC GEOSAN Kolín 107:75

30/3/2022

Medvědi padli v Nymburce před rekordní návštěvou.

1100 dětských diváků vytvořilo parádní kulisu utkání 13. kola nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL. Utkání netradičně hrané od 10:00 bylo součástí nymburské akce „Mistři školám“. A nutno podotknout, že se i Medvědi museli občas cítit jako malí školáci, především v první čtvrtině, protože Nymburk vyučoval.

Kolín nastoupil bez svých dvou opor, Adama Číže a Pavola Lošonského a v jeho souhře to občas pořádně zaskřípalo. Několik hloupých sebezničujících ztrát při rozehře hned v úvodním dějství bylo palivem  pro domácí motor. Ale Nymburk to vlastně ani nepotřeboval. Jeho hráči vlétli do utkání s ohromnou chutí ukázat školákům, jak vypadá nejlepší český basketbal. A bohužel pro Kolín se jim to dařilo náramně. Z kádru Medvědů pouze Jakub Petráš dřel, jak je u něj obvyklé, pod oběma koši, ale nikdo z jeho spoluhráčů se k němu tentokrát nepřidal. Po pěti minutách (17:7) se kolínští trenéři snažili své hráče probrat při oddechovém čase, ale minulo se to účinkem. Domácí dál vládli a třemi trojkami v řadě ukončili desetiminutovku, ve které jim vyšlo vše, na co sáhli (40:17). Od druhé části se tak ráz utkání změnil. Domácí, jisti si svou převahou, sice neustávali v tlaku, ale přece jen mírně polevili. Medvědi konečně odhodili přehnaný respekt a uvědomili si, že přijeli hrát basketbal. A že je sleduje 200 párů dětských očí a neúnavně jim fandí. Zpevnili svou obranu, nedovolili nymburským dávat tak snadné koše a v útoku se na provozní teplotu zahříval Jirka Jelínek. Ale na domácí suverény to stále bylo málo (60:34).

Ve druhém poločase dostalo utkání trošku exhibiční parametry. O vítězi už bylo rozhodnuto, a tak přišly na řadu smeče či jiná efektní zakončení, určená především pro vděčné dětské publikum. Medvědi konečně našli svou tvář a začali praktikovat hru, na kterou jsme od nich zvyklí. Theo Dlugoš s Róbertem Rožánkem rozhýbávali kolínský stroj, ale hlavní slovo si vzal tentokrát Jirka Jelínek. Jeho povaze šoumena tento vývoj utkání vyhovoval a Jirka v něm plul jako ryba ve vodě. Střílel, nahrával i hecoval diváky. Nesmíme ovšem zapomínat, že Nymburk si v poklidu stále držel více než třiceti bodový náskok (89:53). Poslední část otevřel osmi body v řadě Kris Martin a byl to signál i pro další Medvědy, aby o sobě dali vědět. Podařilo se jim to, čtvrtou čtvrtinu vyhráli Medvědi o čtyři body, a když Jirka Jelínek vypálil v závěru jednu ze svých úspěšných trojek více než metr za obloukem, vyskočil kolínský kotel snad metr vysoko. Byla to povedená oslava basketbalu, ve které byl domácí Nymburk výrazně lepší (107:75), ale i Medvědi přispěli k tomu, aby ukázali dětem krásu tohoto sportu.

Tomáš Merta v hodnocení řekl : „Šli jsme do zápasu v omezené sestavě a věděli, že to nebude lehké. Ale doufám, že i přes náš špatný výkon jsme děti pobavili. A některé třeba i zaujali, aby basket zkusili. Je skvělé jednou za sezónu vyjít z rutiny a zahrát si před plnými tribunami, které po celých čtyřicet minut neúnavně a hlasitě fandí.“

Poslední utkání před vstupem do play-off odehrají Medvědi v pondělí 4.4. od 18:00 v GEOSAN aréně proti Brnu a hlavní náplní z kolínské strany bude snaha o udržení čtvrtého místa. Nezapomeňte přijít a vezměte s sebou ruce a hlasivky. Medvědi je budou potřebovat.

Body Nymburk: Kovář Luboš 18, Harding Jerrick 14, Benda Petr 12, Hruban Vojtěch 12, Palyza Lukáš 12, Tůma Jakub 11, Gak Gorjok 8, Kříž Martin 7, Routt Logan 5, Rylich František 3, Váňa František 3, Ross Colbey 2

Body Kolín: Jelínek 24 (6 doskoků), Petráš 16 (12 doskoků), Martin 11, Dlugoš 9 (5 asistencí), Mareš 5, Novotný 3, Rožánek 3 (6 asistencí), Křivánek 2, Novák 2, Merta Tomáš 0

STŘELBA 3B. 32/10:33/11 STŘELBA 2B. 51/33:34/18 TH 14/11:10/6 doskoky 45:35 CHYBY 18:17

ROZHODČÍ Vyklický Robert, Kapaňa Lukáš, Petrák Robin KOMISAŘ Ringsmuth Zdeněk POČET DIVÁKŮ 1200