BC GEOSAN Kolín – Sluneta Ústí n.Labem 103:78

26/3/2022

Medvědi obrátili vzájemné zápasy s Ústím ve svůj prospěch.

Tohle zřejmě čekal málokdo. Ve 12. kole nadstavbové části A1 Kooperativa NBL zavítala do GEOSAN arény Sluneta Ústí nad Labem. Tým, který se v posledních týdnech mohl těšit z dobrých výkonů i výsledků. Jeho styl hry navíc Medvědům vůbec nesedí. Jenže v sobotním večeru nic z toho neplatilo. Medvědi dál útočí na konečnou čtvrtou příčku a tím i lepší postavení do čtvrtfinále play-off. Případná výhra nad Slunetou o více než patnáct bodů by překlopila vzájemné zápasy pro Kolín. Ale na to před začátkem mohl myslet jen bláznivý optimista. Ústečtí hráči ovšem asi nepřijeli do Kolína v nejlepším rozpoložení. Těžko říct, co stálo za jejich matným výkonem. Jestli předvedená hra Medvědů, nebo nechtěli předčasně vyložit všechny karty na stůl? Ve hře je totiž i varianta, že se tyto dva týmy mohou potkat právě ve čtvrtfinále. V každém případě Medvědi odehráli povedený zápas. Dokázali ubránit největší střelecké i herní hvězdy soupeře, svou palebnou sílu rozložili na větší počet hráčů (6 dvouciferných skórerů), dominovali pod oběma koši a 26 asistencí jasně vypovídá o jejich kolektivním pojetí. Do hry poprvé naskočil v kolínském dresu Kristopher Martin a prokázal, že by mohl být velmi platnou posilou.

Medvědi se hned od úvodního rozskoku do svého soupeře zakousli. Sice se hosté dostali na chvíli do vedení (2:3), ale bylo to jen na jediný okamžik v celém průběhu utkání. Oboustranná hra byla z počátku trochu neučesaná, Medvědi však brzy našli ten správný hřeben. Pavol Lošonský, velmi natěšený po dvouzápasové pauze, hýřil aktivitou a svou bojovností nastartoval celý tým. Medvědi dobře bránili a v útoku si uměli podat míč a najít volný prostor k ohrožení ústeckého koše. Po šesti minutách už si trenér hostí bral oddechový čas (17:8). Zabralo to jen nepatrně, kolínský nápor úplně nezastavil (26:18). Co se hostům nepovedlo v závěru první, realizovali na začátku druhé čtvrtiny. Medvědi nastoupili s až moc velkým nadhledem a okamžitě byli potrestáni. Po dvou slepených trojkách se hosté přiblížili na jediný bod (27:26). Do hry se však vložil Jirka Jelínek, Kris Martin zaznamenal své první Medvědí body a Pavol Lošonský opět ukázal svým spoluhráčům tu správnou cestu (36:29). Medvědi zapnuli jako v začátku, a přestože byly některé jejich útoky trošku krkolomnější, ohromnou vůlí se dostávali do úspěšného zakončení. V poločase měli k výhře o něco blíže než soupeř (49:42).

Začátek třetí čtvrtiny vůbec nenasvědčoval, že bude pro pozdější vývoj utkání rozhodující. Nejprve hosté kolínský náskok snížili (53:49), ale pak si vzala slovo kolínská obrana. Za pět minut povolili Medvědi ústeckým jen pět bodů a dvě minuty před koncem třetí části měli poprvé potřebný náskok, v který před začátkem asi ani nedoufali (70:54). Medvědi neustávali v obranné aktivitě a do konce čtvrtiny zamkli svůj koš. Dvakrát po sobě se hostům nepodařilo zakončit v limitu na útok a na druhé straně přilétly do jejich zařízení tři trojky v řadě. Závěr třetí čtvrtiny zvládli Medvědi skvostně (79:54). Jak skončili třetí, tak začali i poslední část. Opět počastovali ústeckou obranu třemi trojkovými projektily a jejich náskok se vyšplhal na třicet bodů (88:58). Samozřejmě, že přišlo tradiční kolínské uspokojení, ale trenéři Medvědů včas zareagovali a nenechali své hráče zalajdačit. Kolín si až do konce v poklidu pohlídal dostatečný bodový polštář (103:78).

Medvědi se dvě kola před koncem A1 vyhoupli na vytouženou čtvrtou pozici, ale v těch posledních dvou utkáních je čeká velmi těžká práce. Nejprve ve středu 30.3. hrají netradičně od 10:00 (projekt Nymburka - Mistři školám) na palubovce největšího favorita celé Kooperativa NBL. Na závěr přivítají doma v pondělí 4.4. Basket Brno. A v letošní sezóně s tímto týmem zatím sbírají jen prohry. Tak držme Medvědům pěsti, aby se jim podařilo čtvrtou příčku udržet. Byl by to další velký úspěch kolínského basketbalu.

Body Kolín: Lošonský 22 (9 doskoků), Petráš 17 (12 doskoků), Číž 16 (12 asistencí), Mareš 16, Martin 14, Jelínek 10, Křivánek 5, Novotný 3, Dlugoš Theodor 0, Rožánek Robert 0

Body Ústí: Autrey Lamb 14, Joseph Kaleb Alejandro 12, Johnson Delvon 10, Pecka Ladislav 10, Spencer Delano 10, Svejcar Spencer  8, Fait Dalibor 7, Karlovský Jan 7, Gabriel Jan 0, Haiblík Johan 0, Wiesner Matěj 0

STŘELBA 3B. 42/16:33/10 STŘELBA 2B. 30/21:32/18 TH 16/13:14/12 doskoky 43:30 CHYBY 17:17

ROZHODČÍ Kučírek Martin, Scholze Michal, Nejezchleb Petr KOMISAŘ Macela Miroslav POČET DIVÁKŮ 512