BC GEOSAN Kolín – BK JIP Pardubice 86:84

23/3/2022

Medvědi si zase zašpásovali s nervovými soustavami svých příznivců.

Pod bedlivým dohledem senátora Pavla Kárníka odehráli kolínští basketbalisté utkání 11. kola nadstavbové části A1 Kooperativa NBL. V GEOSAN aréně přivítali polabského souseda z Pardubic a znovu to s tímto soupeřem bylo drama až do poslední vteřiny. Naštěstí s vítězným koncem pro Kolín. Však ten balvan, který kolínským hráčům i příznivcům spadl ze srdcí pořádně zaduněl. I pan senátor s úsměvem říkal, že takto infarktové závěry už pro něj nejsou. Přestože toto vítězství bylo těsné, bylo z pohledu Kolína zároveň zasloužené. Medvědi byli ve vedení více než třicet pět minut, oproti necelým dvěma minutám Pardubic, a k výbornému kolektivnímu výkonu přidali i několik individuálních statistických třešniček. Filip Novotný zapsal double-double za 12 bodů a 12 doskoků, Jirka Jelínek znovu potvrdil, že se mu proti Pardubicím daří a nasázel jim 17 bodů, kolínská podkošová mašina Jakub Petráš přidal ještě o šest víc a kapitán Adam Číž zaznamenal famózních šestnáct!!! asistencí. Ale nejen koše rozhodují zápasy. Skvělou defenzivní práci předvedl Honza Křivánek, když nejlépe střílejícímu hráči hostí Waltonovi povolil za poslední čtvrtinu pouhé dva body. Každý z Medvědů přispěl do banku tím nejlepším, čím mohl a velmi důležitá výhra zapadla do kolínské kapsy.

Jak se blíží vyvrcholení letošní sezóny, plní se kolínská marodka. K dlouhodobě zraněnému Lukáši Kosíkovi přibyl jeho jmenovec Lukáš Vacek a bohužel také Pavol Lošonský, který se v poslední době rozehrál k velkým výkonům. Naštěstí pro Medvědy už mohl nastoupit jejich kapitán Adam Číž a to je do začátku zápasu hodně povzbudilo. Kolínští začali velmi dobře a úspěšnou trojkovou palbou si několikrát vypracovali slušný náskok. Škoda zbytečných chyb, kterým dali pardubickým čuchnout a sami sebe připravili o pár bodíků. I tak měli Medvědi po deseti minutách důvod ke spokojenosti (27:18). Hostující trenér se asi dobře díval na zápas Kolína s Opavou. Od druhé čtvrtiny naordinoval svým svěřencům zónovou obranu a ta, společně se zvýšenou aktivitou jeho hráčů, zabrala. Medvědi dali za čtyři minuty jen dva body a hosté byli rázem na koni (29:28). Ale Medvědi se s tím tentokrát uměli vypořádat. Do útoku zaveleli Jakub Petráš s Filipem Novotným a své si k tomu řekl také Jirka Jelínek. Medvědi drželi zhruba pětibodový náskok a zkušeně odráželi pardubické snahy. Jejich poslední akce byla bohužel o vteřinku delší, než povoloval časový limit na útok, ale i tak se jim šlo do šaten lépe (47:42).

Třetí čtvrtina byla ve znamení natahování a smrskávání bodového rozdílu. Medvědi dlouho statečně hájili svůj náskok, ale i kvůli několika neproměněným nájezdům nebo šoupákům z pod koše o něj nakonec přišli (54:54). A mělo být ještě hůř. Nejprve si kolínský podkošový pilíř Jakub Petráš připsal čtvrtý faul a minutu před koncem se hosté po dlouhé době dostali do vedení (60:63). Naštěstí pro Medvědy Michal Mareš s Adamem Čížem jejich náskok dorovnali a do poslední čtvrtiny šly oba týmy za vyrovnaného stavu (65:65). Domácí trenér vsadil od úvodu čtvrté čtvrtiny na zkušenosti Jirky Jelínka a udělal dobře. Hosté sice poslední část začali tříbodovou akcí, ale Jirka je okamžitě zchladil trojkou a i dál v útoku hýřil aktivitou. Nezůstal v tom sám. Hosté si příliš všímali Adama Číže, z čehož profitoval Róbert Rožánek. Dvakrát si pohrál s jejich obranou a výsledkem byl kolínský náskok (74:68). Problém nastal ovšem jinde. Medvědi začali mít potíže s fauly. A když se musel pět minut před koncem pro pět faulů poroučet ze hry Jirka Jelínek, nevypadalo to nejlépe. Do hry šel Jakub Petráš, který byl také na hraně vyfaulování, ale závěr Medvědi zvládli. Sice se jejich náskok bod po bodu tenčil, ale nerozplynul se úplně. O co musel být Kuba v obraně opatrnější, o to byl v útoku důraznější. Několikrát míč donesl do koše doslova v zubech a Kolín šel do vypjaté koncovky s dvoubodovým vedením. Deset vteřin před koncem přišlo rozuzlení. Po nepřesné hostující střele a souboji pivotů na doskoku zapískal rozhodčí střídavé držení míče. Šipka ukazovala pro Kolín, takže to vypadalo nadějně. Jenže sudí svůj verdikt vzal zpět a dal míč do rukou pardubickým k pokračování v útoku. První střela hostí byla velmi těžká a nepřesná, ale následující dopich jejich pivota už byl vstupenkou do prodloužení. Kolínská obroučka byla ovšem proti a vzápětí schlamstl míč Honza Křivánek a nikomu ho nepůjčil (86:84).

Pavel Novák si stejně jako jeho spoluhráči úlevně oddechl, : „Jsme rádi za výhru. Moc jsme ji potřebovali. Byli jsme disciplinovaní a dodrželi pokyny trenérů. To nás dnes dovedlo k vítězství.“ Touto výhrou si Medvědi zajistili účast ve čtvrtfinále a vyhnuli se nevyzpytatelnému předkolu play-off. Ve zbývajících třech utkáních ještě určitě zabojují o co nejlepší postavení do vyřazovacích bojů. Tak jim držme pěsti, aby se to povedlo.

Body Kolína : Petráš Jakub23 (7 doskoků, 7 získaných faulů), Jelínek Jiří 17, Novotný Filip 12 (12 doskoků), Číž Adam 10 (16 asistencí, 8 získaných faulů), Křivánek Jan 9 (7 doskoků), Mareš Michal 8, Rožánek Robert 7, Dlugoš Theodor 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0

Body Pardubice: Walton Dantez 21, Pekárek David 17, Vyoral Tomáš 16, Svoboda Michal 9, Burda Matěj 8, Švrdlík Kamil 7, Vranković Antonio 6, Henry Phil 0, Janů Matyáš 0, Kalný Vojtěch 0, Svojanovský Michal 0, Tkadlec Tomáš 0

STŘELBA 3B. 25/9:33/8 STŘELBA 2B. 38/24:40/25 TH 15/11:14/10 doskoky 44:28 CHYBY 21:22

ROZHODČÍ Baloun Jan, Salvetr Rudolf, Ulrych Lukáš KOMISAŘ Hlaváček Pavel POČET DIVÁKŮ 591