Kolín vrátil Brnu jedenáct dní starou porážku i s úroky.

14/4/2021

V Brně tehdy nastoupili Medvědi po již několikrát zmiňované „covidové“ pauze, která tým v průběhu nadstavby A 1 postihla, a ztratili dobře rozehrané utkání porážkou o sedm bodů (84:77), kdy jim viditelně došly síly. Od té doby se ale jejich výkony postupně zlepšovaly a v minulém zápase přivezli výhru z USK. Bylo tedy otázkou, zda potvrdí návrat formy, nebo ne. Platilo to první, ale snadné utkání to rozhodně nebylo.

Hráči Basket Brno si byli vědomi, kdo patří mezi stěžejní hráče Kolína a dvěma velmi tvrdými zákroky hned z počátku dali Adamovi Čížovi najevo, že ho rozhodně šetřit nebudou. Ale domácí kapitán se nedal, stejně jako ostatní hráči. Medvědi se do svého soupeře zakousli od úvodního rozskoku a za čtyři minuty z toho bylo slušné vedení (11:5). Jako mávnutím kouzelného proutku se kolínským vrátila trojková střelba ( v 1. čtvrtině 6/8) a i v ostatních činnostech soupeře jasně převyšovali. Po deseti minutách se to zúročilo i ve stavu skóre (26:15). Jenže druhá část se Medvědům vůbec nevydařila. Jako by se nechali  vybudovaným náskokem ukolébat. Brněnští hráči přeřadili na vyšší rychlostní stupeň a Medvědi nestíhali. Za tři minuty byl náskok téměř smazán (28:25). A o minutu později bylo ještě hůř. Hosté překlopili vedení na svou stranu (30:31). Kolínští hráči v těchto chvílích kupili chybu na chybu. A dva „námazy“ při výhozu pod vlastním košem, ze kterých brňané zaznamenali snadné čtyři body, byly naprosto nepochopitelné. Naštěstí pro domácí měl trenér šťastnou ruku při střídání. Poslal na hřiště Francise Torreborreho s Jirkou Jelínkem a tito dva plejeři zrežírovali kolínské znovunastartování. Jirka zaznamenal v ten nejpravější čas dvě úspěšné trojky a ještě to umocnil v obraně dvěma fantastickými zisky. Francis zase rozhýbal kolínskou hru a dravými úspěšnými nájezdy rozleptával brněnské sebevědomí. Ale stále to nebylo z kolínské strany ono. Hosté byli bojovnější a do poločasu nenechali Medvědy nadechnout. Kolínské poločasové vedení o pět bodů (49:44) dávalo tušit pořádné drama.

Drama? Ale kdepak. Medvědi začali třetí čtvrtku ve velkém stylu. Adam Číž rozděloval balóny rychleji a přesněji než zásilková služba a jeho spoluhráči se činili. David Machač, Devante Wallace, Filip Novotný dali tři trojky v řadě a kolínská obrana nepovolila soupeři skórovat. Trenér hostí na to okamžitě musel reagovat oddechovým časem. Jenže kolínský rychlík nestavěl. Medvědi dál soupeře válcovali. Na chvíli je přibrzdila brněnská zóna, ale jen přibrzdila. Pod oběma koši začal úřadovat Jakub Petráš a všechnu tu parádu orazítkoval David Pekárek nekompromisním blokem na trojkovou střelu, kdy brněnský hráč skoro ani nestačil vypustit míč směrem ke koši. Zmar hostů v této části nejlépe dokumentovala situace, kdy Adam Číž sám dokázal ubránit nájezd čtyř hráčů. Výsledek třetí desetiminutovky hovoří jasně, 29:10 pro Kolín a celkově měli Medvědi luxusní náskok (78:54). O osudu utkání bylo rozhodnuto a bodově chudá čtvrtá čtvrtina se v podstatě jen dohrávala. Medvědi dali za šest minut jen dva body, ale výbornou obranou, nedovolili soupeři větší ukrojení ze svého náskoku. Na samotný závěr si schoval excelentní kousek Jirka Jelínek. Nejprve famózním blokem zabránil hostům ve skórování a hned vzápětí dlouhou příhrou vyslal své spoluhráče do rychlého protiútoku, který zakončil Lukáš Kosík a uzařel zápasový účet (90:69).

Medvědi, i přes zaváhání ve druhé čtvrtině, sehráli výborné utkání. Ozdobili jej především znovu nalezenou trojkovou palbou (13 proměněných pokusů s úspěšností 52%) a také 46 doskoků (9+37) je velmi slušným vysvědčením pro podkošovou činnost. Do konce nadstavby A1 už je čekají jen dva zápasy, ale ty budou stát za to. V tom druhém přivítají doma Nymburk, ale teď v sobotu 17.4. zajíždějí do Opavy, kde se utkají o konečné druhé místo Kooperativy NBL. Kdo by si to před začátkem této sezóny pomyslel?

Body Kolína : Wallace 17, Skinner 14 (10 doskoků), Torreborre 13, Petráš 10 (7 doskoků), Machač 9, Novotný 9 (6 doskoků), Jelínek 8, Číž 4 (8 doskoků + 8 asistencí), Kosík 2, Křivánek 2, Pekárek 2,