Děčínský válec nebyl k zastavení

14/4/2021

BC GEOSAN Kolín – BK ARMEX Děčín 83:109

Děčínský basket bolí. To vědí všichni. Stejně se na to Medvědi nedokázali připravit. Zároveň se na něj hezky dívá. V obraně pět motorových myší, rychlý protiútok a umná kombinace. To vše viděla slušně zaplněná GEOSAN aréna v 10. kole nadstavbové části A1 Kooperativa NBL. Radost z toho měl asi jen početný fanouškovský kotel Válečníků. Medvědi sice dali osmdesát tři bodů, ale nejspíš všechnu svou energii spotřebovali na útok, protože pod vlastním košem nefungovalo téměř nic. S trochou nadsázky lze říci, že praktikovali obranu ementálského typu s hořkou příchutí a extrémně velkými dírami, do kterých Válečníci lehce vnikali a zaznamenávali snadné body. Na takovémto způsobu hry pracuje tým trenéra Grepla celou sezónu a před jejím vyvrcholením se to blíží k dokonalosti. A to ještě Válečníkům chyběl elitní střelec Svoboda, kterého jeho spoluhráči skvěle zastoupili. Každý z nich totiž zapsal body. Medvědi zápas neodevzdali, snažili se, ale po celých čtyřicet minut za svým sebevědomým soupeřem zaostávali, v doskocích, úspěšnosti střelby, rychlém protiútoku. Doufejme, že se alespoň ponaučí. Teď už je nad slunce jasné, že je předkolo play-off nemine a je potřeba se na něj důkladně připravit.

Válečníci hned od úvodního rozskoku nechtěli nechat nikoho na pochybách, že si do Kolína přijeli pro výhru. Medvědi se nestačili divit, s jakou energií na ně hosté vlétli. Sami v útoku netrefovali ani volné střely a po pěti minutách byl již rozdíl dvouciferný (4:15). A v tomto rytmu duel pokračoval i nadále. Domácí se na palubovce hledali a Válečníci nebyli k zastavení. Kolínská trojka, vteřinu před koncem první čtvrtiny, je jen mírně přibrzdila (16:29). Na začátku druhé části svitla Medvědům malá jiskřička naděje. Zaznamenali rychlých pět bodů a zdálo se, že by se vývoj zápasu mohl obrátit. Jenže Děčín měl připravenou okamžitou odpověď. Tři trojky v řadě utlumily kolínské zmrtvýchvstání (21:38). Ač se Medvědi snažili a bojovali až na hraně sebeobětování, Válečníci drželi otěže zápasu pevně ve svých rukou (30:52). Medvědi se konečně také začali prosazovat trojkovou střelbou, ale na zvrat pomýšlet nemohli. Do šaten šli hosté s dvacetibodovým plusem (35:55).

Medvědi již dávno poznali, že to není jejich zápas, ale chtěli s ním ještě něco udělat. Zrychlili pohyb a zpřesnili střelbu. Z hlediska útoku byla třetí čtvrtina v jejich podání nejlepší v celém zápase. Defenzíva však nestačila zachytávat útočné výpady Děčína, takže se vůbec nic nezměnilo (43:74). To už zavánělo debaklem. Medvědi znovu zapnuli, několikrát uzmuli obranný doskok a pomalu stlačovali děčínský náskok. Závěrečný pokus, v poslední vteřině čtvrtiny, ale znovu potvrdil sebevědomé vyladění střelců Válečníků. Trojka přes ruce bránícího hráče, z odskoku, v záklonu. Sudí jen pomocí IRS zkontrolovali čas. Ano, Děčín to stihl (61:86). Osmašedesát bodů, to je kolikrát porce na celý zápas a Medvědi je inkasovali již po třiceti minutách. Evidentně to značí, že s jejich obranou bylo něco špatně. Přestože duel byl jasně rozhodnutý, stále bylo oč hrát. Medvědi nutně potřebovali aspoň trochu zvednout své pokleslé sebevědomí a hosté chtěli ukázat krásu basketbalu. Škoda, že kolínský divák si to tolik neužil, ale akce Děčína byly skutečně povedené. Medvědi poctivě dřeli až do úplného konce (83:109), jenže bohužel museli přijmout fakt, že Děčín jim to tentokrát nandal.

fcr

Body Kolín: Bistrović Dino 17, Halada Filip 13, Novák Pavel 12, Bošković Zdravko 11 (6 doskoků), Veljković Milenko 10 (5 asistencí), Číž Adam 9 (10 asistencí, Novotný Filip 9, Stegbauer Lukáš 2, Goga Adam 0, Merta Tomáš 0, Štěpán Dominik 0

Body Děčín: Pomikálek Tomáš 23, Ogundiran Jordan 20, Kroutil Filip 14, Macháč Petr 14, Šturanović Maksim 10, Walton jr. Anthony Lamont 8, Štěrba Jan 7, Mach Martin 4, Slowiak Tadeáš 4, Bobek Lukáš 3, Rozsypal Lukáš 2

STŘELBA 3B. 35/15:28/12 STŘELBA 2B. 24/12:43/29 TH 21/14:20/15 doskoky 16:41