Basketbalový thriller s vítězným koncem pro Medvědy

17/11/2020

Konečně. Kolínští Medvědi se dočkali prvního zápasu letošního ročníku Kooperativa NBL na domácí palubovce v Geosan aréně. Soupeřem jim byli Královští Sokoli, tým se kterým mají v posledních sezónách mírně nepříznivou bilanci a jejichž hra jim vůbec nevoní. Především trio Stamenkovič, Lošonský, Sedmák vždy dělalo kolínským hráčům velké problémy a nejinak tomu bylo i v tomto utkání.

Hned od počátku se rozpoutala na hřišti útočná bitva, ve které ofenzíva převládala nad defenzívou. Nutno podotknout, že hostující tým byl v útoku rychlejší, přesnější a kreativnější. Kolínští se na své body víc nadřeli, ale díky tomu, že ani hradecká obrana nestála na pevných nohách, bylo skóre téměř po celou první půli vyrovnané. Základním obranným úkolem kolínského týmu bylo zastavit hradeckého přihrávkového mága Stamenkoviče a útočný doskok hostujících hráčů. V první půli se nepovedlo ani  jedno. Přestože se při obraně srbského rozehrávače postupně vystřídalo několik hráčů, v organizaci soupeřovy hry mu nezabránili. A hradecké věže si pod košem dělaly, co chtěly. Ale největším úskalím pro kolínskou obranu byly soupeřovy trojky. V první půli jich hostující hráči proměnili 10 s úspěšností 71%, to je basketbalové sci-fi. I díky tomu byl poločasový rozdíl sedmibodový v soupeřův prospěch (51:58).

Do druhého poločasu nastoupila obě mužstva přece jen s větším důrazem na obranu a výsledkem byly úvodní dvě minuty bez bodu na obou stranách. Poté se prosadil za tři Lee Skinner, ale hosté na to odpověděli sedmibodovou šňůrou, po které se rozdíl vyšplhal poprvé na víc než deset (54:65). Naštěstí pro Kolín i naposledy. Zřejmě v této chvíli také došlo k rozhodujícímu zlomu v utkání. Hostující hráči, jako by si tímto vedením potvrdili svou převahu, poněkud ustoupili ze svého aktivního pojetí a nechali Medvědy nadechnout. Trojková jistota se přenesla z hradeckých rukou na ty kolínské a výsledkem bylo výrazné snížení Kolína po třetí čtvrtině (74:78). A dalším velmi důležitým faktorem bylo, že kolínský trenér konečně našel hráče, který přibrzdil v rozletu hradeckého Stamenkoviče. Po celý druhý poločas se mu pečlivě věnoval Lee Skinner a na hře hostujícího týmu to bylo znát. Spoustu energie do hry v této chvíli vnesl také Jakub Petráš, bojoval pod oběma koši a zaznamenal i veledůležité body. Vázal na sebe pod košem hned dva hostující obránce, kolíňákům se otevřel prostor na trojkovém oblouku a dokázali toho využít. Lee Skinner, Filip Novotný, Jirka Jelínek, Adam Číž pro jistotu dvakrát. Ti všichni v závěru skórovali za tři a dotáhli Kolín do jednobodového vedení v poslední minutě. Poté co hostující hráč proměnil jen jeden trestný hod a vyrovnal, přišla rozhodující akce utkání. Adam Číž na sebe natáhl dva protihráče, přihrál zcela volnému Davidovi Machačovi a jeho pravačka byla jistá (95:93). Do konce utkání zbývalo ještě 42 vteřin, ale ani jedno z mužstev už nedokázalo skórovat. Kolín svůj první zápas v domácím prostředí ozdobil výhrou. Nezvítězil lepší tým, možná ani šťastnější, ale rozhodně tým s větším srdcem a větší touhou po úspěchu. Jak po utkání trefně poznamenal kapitán Adam Číž, Kolín nezvítězil díky basketbalovým dovednostem, ale díky bojovnosti.

Sestava Kolína : Číž 25 b (7 trojek), 9 asist.; Novotný 24 b, 7 doskoků, 7 asist; Skinner 23 b, 10 doskoků; Petráš 8 b; Jelínek 7 b; Machač 6 b; Dlugoš 2 b;

A teď musí všichni borci rychle zregenerovat, protože už ve středu je čeká zápas proti Olomoucku.