Třetí domácí zápas, třetí výhra.

22/11/2020

Nebyli lepší, znovu to bylo drama, ale vítězství opět zůstalo v Kolíně. Jaký je to rozdíl oproti minulému ročníku. Tehdy zaznamenali čtyři vítězství za celou sezónu. Letos stejnou porci ukousli Medvědi už za šest úvodních zápasů a doufejme, že budou i nadále stejně hladoví.

Třetí zápas v šesti dnech čekal na kolínské hráče. Výhodou jim bylo, že všechny mohli odehrát na domácí palubovce Geosan Arény. Jak se v pozápasových hodnoceních shodli oba kapitáni, ostravský Petr Bohačík i kolínský Adam Číž, utkání moc basketbalové krásy nepobralo a byl to spíš boj. V této poněkud zvláštní sezóně to zřejmě nebude nic neobvyklého. Ani jeden z týmů netušil, jak se projeví netradiční zápasové rozložení. Nejdřív dva měsíce téměř nic, pak zápasový nápor. Proto oba týmy začaly utkání rozvážně a s důrazem na obranu. Ostravští moc dobře věděli, že Kolín v předchozích dvou utkáních zatížil konta soupeřů vždy 15 úspěšnými trojkovými pokusy a rozhodli se tomu zabránit. Jejich hráči byli na trojkovém oblouku neustále ve střehu. Oba týmy hráli takový upracovaný basket a skóre narůstalo velmi pomalu. Po první čtvrtině byli vpředu domácí (17:13). Ale nebylo to ani tak dobrými obranami, jako spíš nemohoucností v útoku.

Na začátku druhé čtvrtiny se zdálo, že se Kolín přece jen víc osmělí. Navýšil mírně své vedení (27:20), navíc si hostující ústřední rozehrávač Alleyn připsal třetí osobní chybu a hostující trenér se ho rozhodl šetřit pro důležitější chvíle utkání. Kolínské tato skutečnost uklidnila až moc a výsledkem byl ve 28. minutě vyrovnaný stav (28:28). Domácí v těchto chvílích opět prohrávali na doskoku a také obrana nebyla nijak pevná. Do konce první půle Ostrava tahala za delší konec a rezultovalo z toho její poločasové vedení (30:33).

Ve druhé půli nastala nefalšovaná basketbalová houpačka, kdy se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení a až do poslední vteřiny nebylo utkání rozhodnuté. Nejprve Kolín za tři minuty vyrovnal (35:35), ale o minutu později už byli hosté opět ve vedení (35:43). Byl to nejvyšší rozdíl, jakého jedno z mužstev v průběhu utkání dosáhlo. A opět se ukázalo, že kolínský tým má duši a vnitřní sílu. Zapnuli na plné obrátky, šňůrou devíti bodů otočili stav ve svůj prospěch (44:43) a až do konce čtvrtiny si udržovali mírný náskok. Ten mohli v posledním útoku navýšit, ale po velmi špatné rozehrávce přišel rychlý protiútok hostí a snížení (53:50).

Jak skončila třetí čtvrtina, tak začala čtvrtá, náporem Ostravy (53:56). Kolínský trenér kontroval oddechovým časem, aby své hráče probral. Povedlo se (62:56). Jenže Medvědi opět přepustili iniciativu hostům, takže do koncovky se šlo za téměř vyrovnaného stavu (69:68). A ta byla vpravdě infarktová. Nejprve ztráta Adama Číže znamenala vedení Ostravy (69:70). Vzápětí David Machač doskočil neúspěšný trojkový pokus, skóroval a ještě byl faulován. Proměněným trestným hodem potvrdil svou tříbodovou akci (72:70). Rychlý nájezd hostí znamenal vyrovnání (72:72). V protiútoku domácí kapitán napravil své předchozí zaváhání. V poslední vteřině byl faulován v nájezdu na koš a oba trestné hody s jistotou proměnil (74:72). Hosté si vzali oddechový čas a 17 vteřin před koncem chystali svůj závěrečný útok. Ten první jim kolínští bonusovým faulem zastavili, ale ten druhý dovedli až pod kolínský koš. Bohužel pro ně Petr Bohačík nepřesným zakončením prodloužení odmítl. A Adam Číž úspěšným doskokem zpečetil kolínskou výhru.

Body Kolína : Machač 18, Novotný 15, Skinner 14, Číž 13, Petráš 5, Jelínek 4, Urbánek 3, Novák 2

Jak bylo psáno už v úvodu, byl to spíš boj, ale vítězství Kolína se počítá a za pár dní se nikdo nebude ptát, jak k němu došlo. Kolín ze tří domácích utkání vydoloval tři výhry, což je naprosto fantastické. A stejně neuvěřitelné je, že kolínská basketbalová legenda David Machač zaznamenal další významný milník své přebohaté kariéry. V nejvyšší soutěži zatížil konta soupeřů už více než 8500 body. Teď bude následovat reprezentační přestávka, ve které se Medvědi jistě zaměří na odstranění nedostatků ve své hře, aby kolínským divákům dál mohli rozdávat radost z úspěšných výkonů a výsledků.