Medvědi potvrdili svou výtečnou formu a odnesla to Opava.

13/1/2021

Víc než čtyři roky čekali Medvědi a jejich fanoušci na tento pocit. Tak dlouho se kolínským hráčům nepodařilo porazit tým Opavy. Deset korálků v řadě měli opavští hráči na své vítězné šňůrce v utkáních s Kolínem, ale jedenáctý už nepřidali. Dvakrát odložené utkání se do třetice již odehrálo a parta okolo kapitána Adama Číže dokázala na své palubovce Geosan arény zvítězit. V ostře sledovaném souboji dvou elitních rozehravačů předčil domácí dirigent opavského Jakuba Šiřinu a první housle celého koncertu odehrál skvělý Lee Skinner.

Začátek utkání byl ale od obou týmů poněkud vlažnější, a jeho tempo připomínalo spíše přátelský zápas než důležitou bitvu Kooperativa NBL, ve které se utkal čtvrtý tým tabulky s druhým. Vždyť i rozhodčí byli nuceni odpískat v první části na každé straně jen dva fauly. Jestli to způsobil poněkud pozdnější začátek (netradičně v 19:45) a oba soupeři se museli nejprve probudit? Těžko říci, ale opavští se probrali rozhodně dříve. Kolínská obrana byla v první čtvrtině hodně nesoustředěná a soupeř toho okamžitě využil. Po deseti minutách to s Medvědy nevypadalo dobře (20:28). Do druhé části naběhli domácí borci už řádně nažhavení a začali svého soupeře nekompromisně stíhat. Sice to nešlo snadno, ale zlepšenou obranou povolili opavským za šest minut jen čtyři body (32:32) a začínalo se od znovu. Kormidla se ujal Teo Dlugoš a dvěma trojkami nasměroval Kolín do vítězného cíle. Obzvlášť ta druhá, v poslední vteřině útoku, z nepřipravené pozice byla z kategorie fantastických. Dalším trojkovým projektilem s klaksonem stanovil poločasový rozdíl Adam Číž (51:44).

Obě mužstva dobře věděla, že ve vyrovnaném utkání je klíčová třetí čtvrtina. Opava do ní postavila svou tradiční zónovou obranu, Medvědi kontrovali zlepšeným obranným pohybem a trpělivostí v útoku. Skoŕe narůstalo na obou stranách velmi zvolna. Po pěti minutách byl kolínský náskok stále sedmibodový (59:52). Bylo potřeba hru oživit a trenér domácích měl šťastnou ruku, když na palubovku vyslal Jakuba Petráše. Hned ho bylo plné hřiště a spolu s Filipem Novotným nastartovali rozhodující kolínský trhák. Druhý jmenovaný dvěma trojkami odemkl opavskou zónu a na palubovce v té chvíli existovalo jen jedno mužstvo, domácí. Po třetí čtvrtce vedl Kolín jasně (71:56). Ani v začátku posledního dějství nepolevovali Medvědi v tempu a jejich vedení se po čtyřech minutách vyšplhalo na úctyhodných třiadvacet bodů (83:60). Bohužel si domácí hráči v tomto okamžiku řekli, že je rozhodnuto a chtěli utkání jen tak dohrát. Přestali se věnovat dobré obranné práci a v útoku se spíš soustředili na honbu za trojkovým rekordem ligy. Dovolili opavským výrazné snížení náskoku. Naštěstí si svou chybu včas uvědomili a znovu nastartovali motory, aby nedopustili žádné drama. Závěrečné razítko na úžasné kolínské vítězství dal efektní smečí Lee Skinner po rychlé spoluprácí Devante Wallace a Adama Číže (93:80).

Kolín podruhé v tomto ročníku Kooperativa NBL zaznamenal v jednom utkání 19 !!! úspěšných trojkových pokusů. Lee Skinner to měl za tři body 5/5 a Devante Wallace 4/6. Neuvěřitelné. Ale ne vše se povedlo. Dvacet útočných opavských doskoků budiž důrazným varováním pro kolínskou obranu. Není to poprvé, kdy Medvědi nedokázali v této činnosti svého soupeře zastavit. Takže určitě vědí, na co je potřeba se v tréninku zaměřit, aby další utkání dopadlo zase v jejich prospěch. Nebudou na to mít moc času. Hned tuto sobotu 16.1. přivítají doma tým Svitav a rozhodně to nebude žádná procházka růžovou zahradou.

Body Kolína : Skinner 31 (14 doskoků), Číž 14 (10 asistencí), Dlugoš 12, Novotný 12, Wallace 12, Petráš 6 (10 doskoků), Machač 4, Jelínek 2,