Pod taktovkou Adama Číže porazili Medvědi Děčín i počtvrté v sezóně.

6/2/2021

A bylo to perně vydřené. Válečníci z Děčína se mohli po delší době spolehnout na kompletní sestavu a přijeli do Kolína vyhrát. Udělali pro to všechno. Úplně všechno. Ale přesto to na rozjeté Medvědy nestačilo. Chvilkami, především v první půli, zápas připomínal hon na Číže, ale domácí kapitán, stejně jako celý kolínský tým, všechny fyzické i slovní ataky děčínských ustál, a dovedl svůj tým k patnácté výhře v základní části. Ke cti Medvědům slouží, že se nenechali hosty strhnout k podobnému způsobu boje a svou trpělivou hrou zapsali důležité a zasloužené vítězství.

Když se po patnácti vteřinách prvního útoku chystal Filip Novotný ke střele, přiletěl k němu hostující Šiška jako Tarzan na liáně a nekompromisně domácímu křídelníkovi v zakončení zamezil. Medvědi si v této chvíli uvědomili, že je utkání bude bolet. A trvalo jim celou čtvrtinu, než se s tím vyrovnali. Hosté nastoupili s ohromnou energií a byla jich plná palubovka. Medvědi horko těžko dobývali děčínský koš. Ale ukazovalo se, že jejich sebevědomí, nasbírané během dosavadních zápasů, je opodstatněné. Nenechali se zlomit děčínským nátlakem a trpělivě čekali na své šance. Po šesti minutách bylo utkání vyrovnané (12:12). Děčín i nadále pokračoval ve strhujícím tempu a kolínské držel nad vodou Adam Číž. Do konce čtvrtiny byl jediný z domácích hráčů, kdo dokázal skórovat a dokonalou laskominu si nechal na poslední vteřinu, kdy zaznamenal těžkou trojku přes děčínského dlouhána Ščekiče (23:25). Do druhé části už Medvědi vlétli náležitě připraveni. Jedenáctibodovou šňůrou otočili utkání ve svůj prospěch a zdálo se, že tímto nástupem soupeře zlomí. Ale kdepak, Děčín nechtěl zápas odevzdat. Odpověděl stejnou mincí a po patnácti minutách bylo opět srovnáno (37:37). Do útoku tak znovu zatroubil domácí kapitán. Samostatnou akcí naklonil skóre v kolínský prospěch. Tentokrát se k němu přidali i další Medvědi (především Jakub Petráš) a do šaten šel Kolín s větším vedením, které Adam Číž opět podtrhl trojkou v poslední vteřině (54:45).

Poločasová pauza prospěla více Děčínu, a jeho borci se hned pustili do stíhací jízdy. Medvědům se nedařila střelba z dálky a pod děčínským košem bylo velmi těsno. Za osm minut zaznamenali jen osm bodů a hosté se přiblížili na rozdíl jednoho koše (62:60). Naštěstí pro Medvědy rázně promluvil do děje utkání další z kolínských tahounů, Lee Skinner. Ve chvíli, kdy děčínští pomýšleli na vyrovnání stavu, zaznamenal koš s faulem, vzápětí zisk a dvěma proměněnými trestnými hody vložil klid do kolínských rukou. Čtvrtinu tentokrát zakončil Adam Číž ve spolupráci s Jakubem Petrášem. Nejprve druhý jmenovaný blokem rázně utnul děčínské šance na skórování a domácí kapitán pak dvěma šestkami po faulu na svou osobu v poslední vteřině navýšil náskok Medvědů (71:63). Do poslední čtvrtiny vytáhl domácí trenér svůj další trumf, Jirku Jelínka. A ten se jemu, i celému týmu, odvděčil skvělým desetiminutovým představením. Nejprve sice hosté rychle snížili (71:67), aby poté domácí pivot zahájil svou show. Získal faul na útočném doskoku, při dalším doskoku pod domácím košem jasně odmítl snahu hostujícího Ščekiče, který to nevydýchal a připsal si nesportovní faul. Domácí pivot proměnil oba trestné hody a z následující akce byl Lee Skinner úspěšný střelou za tři. Vzápětí Jirka Jelínek s Honzou Křivánkem zaznamenali další zisk pod kolínským košem a Adam Číž trojkou definitivně nasměroval vývoj utkání směr Kolín. Jirka Jelínek ještě několikrát hostům doslova ukradl míč těsně před zakončením a ti začali ztrácet půdu pod nohama i nervy. Obzvlášť když je Lee Skinner ztrestal další trojkou (84:67). Hosté už nenašli sílu na pokus o zvrat a celé kolínské dílo zakončil trojkou kapitán Adam Číž, aby jim přibalil na cestu „kilo“ (100:84).

Medvědi předvedli opět výborný týmový výkon, ze kterého vyčníval kapitán Adam Číž. Zaznamenal fantastických 43 bodů a nebýt výkonu z jiné galaxie olomouckého Bezbradici (49 bodů, trojky 11/13), byl by i nejlepším střelcem letošního ročníku. Takhle je na místě druhém a potvrzuje svou letošní skvělou formu. Také angažování Jana Křivánka se ukazuje jako velmi dobrý tah. Ten se v zápase vytáhl především dobrým výkonem na obranné polovině. A i když se v kolínské souhře objevilo pár falešných tónů, dokázali Medvědi vše zvládnout a výhrou potvrdili svou nejúspěšnější sezónu v základní části. S bilancí 15 výher a 7 porážek obsadili vynikající třetí místo. Teď už budou vyhlížet boje ve skupině A 1, která určí pořadí pro utkání play-off. Ale předtím je ještě čeká Final 8 Českého poháru, ve kterém nejprve změří ve čtvrtek 11.2. síly s týmem Svitav.

Body Kolína : Číž 43, Skinner 22 (9 doskoků), Novotný 11, Petráš 9 (8 doskoků), Jelínek 5, Machač 4, Wallace 4, Křivánek 2 (10 doskoků)