Medvědi vydřeli výhru proti Olomoucku.

27/1/2021

Ve 21. kole Kooperativa NBL cestovali kolínští basketbalisté ke svému utkání na palubovku BK Olomoucko do Prostějova. Tabulkový rozdíl byl mezi oběma týmy před tímto zápasem propastný, až by to mohlo vést k podcenění domácího mužstva. Ale nenechme se mýlit. Hráči Olomoucka se v posledních zápasech herně velmi výrazně zvedli, jen se jim zatím, bohužel pro ně, nepodařilo naskočit na vítěznou vlnu. Dal se tedy očekávat velmi vyrovnaný mač a to se splnilo do puntíku. O vítezství Kolína tak vlastně rozhodl Medvědí trhák ve druhé pětiminutovce první čtvrtiny.

Do zápasu vstoupila obě mužstva velmi soustředěně, všichni si byli vědomi, oč se hraje. Domácí o sebevědomí a herní pohodu, aby mohli vylepšit dosavadní nepovedenou sezónu. Hosté mohli výhrou definitivně stvrdit fantastické třetí místo v tabulce po základní části. V začátku byli domácí o něco přesnější, jako by Medvědi potřebovali po dlouhé cestě víc času na rozkoukání. Po pěti minutách byl stav vyrovnaný (12:13). Pak však Medvědi zařadili vyšší rychlostní stupeň, spustili trojkovou kanonádu a rázem byli pány palubovky. Trojkou v posledním útoku podtrhl Jan Křivánek kolínskou smršť (16:30). V tomto duchu pokračovali Medvědi i na začátku druhé desetiminutovky. Válcovali domácí suverénním výkonem a po čtyřech minutách byl rozdíl víc než dvacet bodů (19:40). V této chvíli došlo k dalšímu zlomovému momentu v utkání. Medvědi mírně polevili ve svém herním úsilí, domácí se postavili do zóny a přidali v obranném pohybu na obrátkách. Hosté najednou neměli tolik času na přesnou střelbu a na tři minuty se bodově odmlčeli. Olomoučtí hráči toho okamžitě využili a do konce čtvrtiny snížili svou ztrátu (39:48).

Vývoj skóre ve druhé půli připomínal horskou dráhu, kdy každý chvilku tahal pilku. Medvědi několikrát navýšili svůj náskok výrazně přes deset bodů, aby se vzápětí domácí dotáhli na nepatrný rozdíl. Poprvé to bylo ve dvacáté sedmé minutě (57:61). V té chvíli výrazně promluvil do zápasového děje Jirka Jelínek. Nejprve domácím v útoku nekompromisně odebral míč, vzápětí byl úspěšný na druhé straně a nahodil tím Medvědům spadlý řemen. Devante Wallace a Jan Křivánek úspěšnými trojkami tento nástup potvrdili a do posledních deseti minut mohl jít Kolín klidněji (63:74). V jejich počátku opět Medvědi hýřili aktivitou, 32. minuta (65:81), 35. minuta (70:87). Už to vypadalo, že Medvědi utkání v pohodě dohrají, ale nestalo se tak. Kolínští střelci si opět vzali oddechový čas, a když po třech minutách Filip Novotný konečně protrhl střeleckou smůlu Medvědů, byl jejich náskok ten tam (82:90). Domácí už neměli co ztratit, takže pálili ze všech pozic a povětšinou úspěšně. Na začátku poslední minuty bylo s Medvědy ještě hůře (87:90). Schylovalo se k velmi dramatické koncovce, ve které kolínský tým ukázal, jak výkonnostně v této sezóně vyrostl. Medvědi nepovolili domácím úspěšně zakončit poslední tři útoky a na útočné půlce donutili domácí k faulům. Třebaže nebyli při šestkách stoprocentní, čtyři proměněné stačily na to, aby si odvezli těžce vybojovanou výhru (87:94).

Highlight z utkání:

Medvědi podali opět výborný kolektivní výkon, ze kterého však navíc vyniklo několik individualit, Filip Novotný a Devante Wallace šest a pět úspěšných trojek, Jakub Petráš výbornou útočnou podkošovou práci, Lee Skinner 13 doskoků a vše vyšperkoval Adam Číž 17 asistencemi. Kolínský kapitán stanovil letošní nejlepší výkon sezóny v této statistice a v historické tabulce je na dělené druhé pozici. V posledním utkání základní části se příští sobotu 6.2. utká Kolín s Děčínem.

Body Kolína : Novotný 23, Wallace 22, Petráš 16, Skinner 11, Křivánek 9, Jelínek 8, Číž 5,