NH OSTRAVA – BC GEOSAN KOLÍN 80:85

27/1/2021

Velké vítězství Medvědí vůle!

Bez jednoho dne tři týdny čekali Medvědi na soutěžní zápas. Koronavirová infekce nadělala v kolínském týmu nepěknou paseku. Hráči museli do karantény a tréninkový proces se úplně zastavil. Ale hlavně přišla v ten nejméně vhodný čas, v době vyvrcholení základní části letošního ročníku Kooperativa NBL. Medvědy teď čeká pořádný zápřah, čtyři zápasy v osmi dnech. K prvnímu z nich zajížděli do Ostravy, kde jim ve 21. kole byla soupeřem domácí Nová Huť, která ještě pokukovala po účasti ve skupině A1. Medvědi jim ovšem výhrou tuto poslední šanci sebrali a sami si ji definitivně potvrdili. Jejich výkon zaslouží obrovské ocenění. Vždyť do utkání vstupovali téměř z ničeho, nevěděli, co od sebe mohou očekávat a přesto dokázali tuto důležitou výhru urvat pro sebe.

Přitom zápas se pro ně vůbec nevyvíjel dobře. Skóre sice otevřel Jakub Petráš tříbodovou akcí, koš s faulem a proměněný trestný hod, jenže domácí zahájili neuvěřitelnou trojkovou palbu. Téměř vše, co zvedli, proletělo kolínskou obroučkou. A Medvědi jen kroutili hlavami. Obrana nefungovala, útok nic moc. Za šest minut už měli domácí dvouciferný náskok (22:10). Zabral teprve až druhý oddechový čas kolínských trenérů a Medvědy pozvedl šesti body Michal Mareš. Do konce čtvrtiny to bylo pro Kolín přijatelnější, ale dvacet sedm inkasovaných bodů za deset minut je strašně moc (27:23). Naštěstí si to Medvědi uvědomili a v pokračování tohoto utkání už takový komfort domácím nedopřáli. Do druhé části obranu výrazně zlepšili a za tři minuty bylo vyrovnáno (30:30). Jenže kolínský útok nebyl v nejlepší pohodě. Medvědi se na body strašlivě nadřeli, a když k tomu přidali i několik zbytečných ztrát a hloupých rozhodnutí, dovolili ostravským opět zvýraznit svůj náskok. Do konce poločasu to bylo z kolínské strany spíš trápení (46:39) a nic nenasvědčovalo tomu, že by se Medvědi mohli zvednout.

Ale v začátku druhé půle rozhýbali kolínskou hru Adam Číž s Jakubem Petrášem, Jirka Jelínek přidal svou pověstnou trojku a najednou bylo vše jinak (49:48). Jenže na každé kolínské vzepětí odpověděli ostravští úspěšnou trojkou nebo jinou protiakcí, která Medvědí snahy řádně utlumila. Ale ze strany Medvědů už to nebyl ten malátný výkon z první půle. Jako by začali věřit sami sobě a hlavně ve své síly a schopnosti. Závěr třetí čtvrtiny se jim ovšem úplně nezdařil a domácí opět poodskočili (63:55). Začátek poslední části okopíroval předchozí dějství. Medvědi se znovu nadechli ke stíhací jízdě. Malý rozdíl tu však byl. Domácím zvlhl střelný prach a nedokázali nápor Medvědů odrazit. Po akci Filipa Novotného s Pavolem Lošonským se Kolín po dlouhatanánské době dostal do vedení (72:73). A Medvědi dál přikládali pod ostravský kotel. Do poslední minuty šli se sedmibodovým polštářem (73:80) a vše se zdálo najednou snadné. Radost byla ale předčasná. Domácí naposledy zapnuli a pěti body v řadě zadělali na drama (78:80). Kolínští trenéři si vzali oddechový čas, Medvědi se uklidnili a závěr už byl v jejich režii. Adam Číž a Pavol Lošonský prokázali při šestkách pevné nervy i jistou ruku, obrana nedovolila domácím skórovat jinak než ze dvou trestných hodů a poslední zoufalou snahu Ostravy rázně utnul ziskem Filip Novotný (80:85). Ze čtyřiceti minut dlouho tahali Medvědi za kratší konec, ve vedení byli jen 2 minuty a 52 sekund, chvíli na začátku, ale hlavně na konci. A to bylo nedůležitější.

Jirka Jelínek byl po zápase unavený, ale spokojený : „Utkání jsme nezačali úplně šťastně, když Ostrava dala rychlé trojky a odskočila hned do vedení o 12 bodů. Skoro 38 minut jsme prohrávali, ale tím, že jsme se drželi své hry a na doskoku měli výborného Kubu, jsme zvládli otočit a vyhrát.

Body Ostrava: Radukič Alexandar 20, Antonio Jonah  18, Vann Issac 18, Nábělek Martin 10, Týml Kevin 6, Havlík Tomáš 3, Svoboda Štěpán 3, Bohačík Petr 2, Prošek Gianluca 0, Šmíd Filip 0

Body Kolín: Číž Adam 23, Mareš Michal 19, Petráš Jakub 19, Lošonský Pavol 13, Jelínek Jiří 6, Křivánek Jan 4, Edogi Tarekeyi Andrew 1, Dlugoš Theodor 0, Merta Tomáš 0, Novotný Filip 0, Rožánek Robert 0

STŘELBA 3B. 36/14:23/8 STŘELBA 2B. 36/13:39/17 TH 14/12:34/27 doskoky 36:48 CHYBY 28:16

ROZHODČÍ Kučírek Martin, Nejezchleb Petr, Ulrych Lukáš KOMISAŘ Kapl Antonín POČET DIVÁKŮ 262