Medvědi vrátili Ústí domácí porážku i s úroky.

9/1/2021

V 18. kole Kooperativa NBL zajížděli kolínští Medvědi na palubovku Slunety Ústí nad Labem. A měli domácím co vracet. V prvním zápase v Kolíně prohráli až v koncovce a rozhodně chtěli Slunetě tuto prohru oplatit. Nutno podotknout, že domácí se museli obejít bez dvou hráčů základní sestavy, Svejcara a Šotnara, kteří sice seděli na střídačce, ale do hry po zranění ještě nezasáhli. Medvědi si však nebrali servítky a zaslouženě zvítězili.

Hned na počátku utkání, při rozjezdu kolínského útoku, postavil David Machač Adamu Čížovi clonu na půlce hřiště. Domácí hráč Martin David si toho nevšiml a do kolínského matadora velmi tvrdě narazil. A jako by tento náraz neotřásl jen ústeckým křídelníkem, ale celým domácím týmem. Kolín byl hned od počátku lepší, v útoku se prezentoval jednoduchostí a zároveň kreativitou, v obraně pak dobrým pohybem a výborným čtením domácích útočných snah. A také slušným obranným doskokem, kterým znemožnil domácím tzv. druhé šance. Po třech minutách vedl Kolín 4:10 a domácí trenér si bral oddechový čas. Nepomohlo to. Medvědi dál pokračovali ve své hře a především novopečený dvojnásobný tatínek David Machač byl doslova k neudržení. Ale i ostatní hráči základní rotace se prezentovali výborným výkonem a domácí tak nevěděli, na koho si dát větší pozor. Brzy náskok Kolína narostl na dvouciferný rozdíl. Na přelomu první a druhé čtvrtiny došlo k jedinému mírnému polevení v kolínském výkonu. Domácí zagresivnili svůj pohyb na obou stranách palubovky a Medvědům chvilku trvalo, než na to dokázali zareagovat. Ve 13. minutě Sluneta stáhla náskok (26:37). Ale bylo to jen malé kolínské zaváhání. Adam Číž a Filip Novotný úspěšnými trojkami opět vrátili děj utkání do kolínského směru a v poločase už vedli hosté suverénně (35:58).

Otázkou bylo, jestli si Medvědi pohodu přenesou i do druhé půle. Už se párkrát stalo, že je výrazné vedení ukolébalo. Ale tentokrát to neplatilo. Soustředěným výkonem dokázali okamžitě utnout jakékoliv domácí snahy třeba jen o náznak zvratu v utkání. Na každé domácí vzepětí dokázali okamžitě odpovědět ať už zdařilým trojkovým projektilem nebo pohlednou podkošovou kombinací. Jednoduchým a především účelným způsobem si nadále udržovali výrazný náskok, který se ve 32. minutě vyšplhal už na třicet bodů (58:88). O osudu utkání bylo rozhodnuto a domácí pochopili, že v tomto duelu body brát nebudou. Přestože se v kolínském dresu několik hráčů (Adam Číž, Lee Skinner, Devante Wallace, David Machač) prezentovalo výbornými individuálními výkony, jak už je v této sezóně obvyklé, výhra byla dílem celého týmu.

Doufejme, že se Medvědi dobře naladili na závěr základní části. Díky dvěma odloženým utkáním je teď čekají zápasy v rychlém sledu za sebou. A nenechme se mýlit, ačkoliv je Kolín na 4. místě tabulky, na desáté Svitavy má náskok jen dvou výher. Tak je v letošní sezóně Kooperativa NBL vyrovnaná. Hned příští utkání slibuje velké drama, protože do Kolína dorazí ve středu 13.1. tým Opavy. Toto utkání už bylo (z důvodu koronavirové epidemie) dvakrát odloženo, takže do třetice to snad vyjde.

Body Kolína : Skinner 29 (9 doskoků), Číž 22 ( 11 asistencí), Wallace 20, Machač 13, Novotný 9, Petráš 4, Jelínek 3, Novák 3, Dlugoš 2, Vacek 1,