V souboji o třetí místo Kolín jasně přehrál USK Praha.

25/1/2021

V dohrávce 17. kola Kooperativa NBL čekal na kolínské hráče soupeř nadmíru těžký, USK Praha. Mladý tým, hrající velmi rychlý, agresivní basket. Otázka zněla, jak se s tím domácí vyrovnají? V prvním utkání v Praze, hraném těsně před Vánoci se to Medvědům moc nepovedlo, prohráli o osm bodů (84:76) a především útočný doskok pražských hráčů jim dělal velké problémy. Ale v domácím prostředí Geosan arény bylo vše jinak a kolínští si zaslouženou výhrou upevnili vynikající třetí příčku ligové tabulky.

Do utkání vstoupili Medvědi opatrně, byli si vědomi síly soupeře, a jako by čekali s čím na ně hosté vyrukují. Po čtyřech minutách, za vyrovnaného stavu (11:11) si domácí trenér vzal oddechový čas, aby svým hráčům připomněl, co a jak mají hrát. Pomohlo to. Za minutu zaznamenali sedm bodů a time - out si bral trenér hostí. Nepomohlo to. Nastartovaní Medvědi spustili na palubovce neuvěřitelný útočný uragán a prakticky rozhodli zápas. Hosté naprosto rezignovali na střelbu z dálky a v zahuštěném podkošovém prostoru ztráceli jeden míč za druhým. Medvědi zisků využívali ke smrtícím rychlým protiútokům a vše podpořil kapitán Adam Číž trojkovou palbou. Skvělou pětiminutovku vyhráli Medvědi 20:4 a po první čtvrtině byl rozdíl velmi nečekaný (35:15). A to ještě závěrečná akce dua Adam Číž - Lee Skinner byla naneštěstí pro domácí o vteřinku delší. Bylo jasné, že takový fičák nemohou Medvědi vydržet až do konce utkání. Ještě pět minut druhé části se hrálo v kolínské režii (46:22), ale pak se stroj zasekl. Trenér se rozhodl trochu pošetřit své klíčové hráče a hosté toho okamžitě využili. Spustili velmi agresivní pres při kolínské rozehrávce a Medvědi jim několikrát míč doslova darovali. To hráče USK velmi povzbudilo a řádně z náskoku domácích ukrojili. Naštěstí se Medvědi včas probrali a dokázali hostující stíhací jízdu zastavit. Do druhé půle tak měli slušný náskok (51:37).

Co bude následovat po poločasové přestávce? Nepodlehnou Medvědi narůstajícímu tlaku hostujícího týmu? Ale kdepak, v této sezóně umí být kolínský tým kompaktní a sebevědomý. Nenechali se vybláznit a dál hráli svou trpělivou hru. Jakub Petráš s Lee Skinnerem zabránili útočnému doskoku hostů a pod jejich košem dokázali oplatit stejnou mincí. Adam Číž rozdával příhry na všechny strany, Devante Wallace ničil soupeře svým klidem při trojkové kanonádě a Filip Novotný byl prostě všude, kde to bylo potřeba. Rychlým pohybem míče dokázali Medvědi otupit agresivní pojetí soupeře a neznervózněli, ani když se hráči USK, ve 26. minutě, přitáhli na dvanáct bodů (60:48). Hosté v té chvíli už měli pět faulů a domácí je z trestných hodů nekompromisně trestali. Po třech čtvrtinách to vypadalo velmi dobře (75:59). Ani v závěrečné čtvrtině Medvědi nepolevili v soustředění. Neustále udržovali rozdíl zhruba patnácti bodů a vůbec nedali hostům šanci pomýšlet na třeba jen malé zdramatizování utkání. Sedmnáctou trojkou z kolínských rukou uzavřel utkání Adam Číž (93:77).

Tohle vítězství bolelo možná o trochu víc než ta ostatní, ale o to je cennější, že se Medvědi dokáží vyrovnat s hrou kteréhokoliv týmu. Vždyť kromě Nymburku dokázali v letošní sezóně porazit všechny soupeře. Ve středu 27.1. je čeká odvetné utkání Českého poháru v Děčíně, kde budou hájit šestnácti bodový náskok a v sobotu 30.1. zajíždí na palubovku BK Olomoucko.

Body Kolína : Wallace 23, Číž 22 (9 asistencí), Skinner 18 (11 doskoků), Petráš 11, Machač 7, Jelínek 6, Novotný 6,