Nečekaná, ale o to sladší, výhra v Písku

25/1/2021

Sršni Photomate Písek - BC GEOSAN Kolín 97:103

Velmi pěkný dárek dali Medvědi všem svým příznivcům k Vánocům. Zraněními a nemocemi sužovaná kolínská sestava se neuvěřitelně semkla a dokázala vyloupit Sršní hnízdo. To skutečně málokdo čekal. Sedmero statečných, které se na palubovce objevilo, předvedlo vynikající výkon, a i když jim v závěru viditelně docházely síly, dokázali dobře rozehrané utkání dotáhnout do vítězného konce. Trenér Písku se častým střídáním snažil udržet vysoké tempo hry, kterým by Medvědy utavil, ale do kolínských šiků se vrátil kapitán Adam Číž a MVP měsíce listopadu působil blahodárně na všechny své spoluhráče. Do statistiky bodů se všech sedm kolínských borců zapsalo dvouciferným písmem a to bylo pro konečný rezultát zápasu velice důležité. Medvědi, pokud to proti domácím rychlíkům stihli, praktikovali téměř celý zápas zónovou obranu a ta po tři čtvrtiny držela střelce Sršňů na uzdě. Když v poslední periodě trefili písečtí z trojky občas i nemožné, došlo na výraznou dramatizaci. Ale Adamové Číž a Goga byli při exekuci trestných hodů, až na jedinou výjimku, neomylní.

Zápas začal tak, jak všichni očekávali. Těsná defenzíva Sršňů dovolila Medvědům za prvních pět minut jen dva body (10:2). Zvláště Milenko Veljkovič byl asi píseckou obranou překvapený. Mnohokrát se na něj Sršni slétli ve dvou, ve třech a nedovolili mu vůbec nic. Postupem času ale Medvědi našli recept a jejich střelci z dálky začali pálit ostrými (22:18). Zato úvod druhé čtvrtiny byl pro všechny překvapivý. Domácím zvlhl střelecký prach. Za pět minut jen pět bodů. Kolínská zóna vytlačovala písecké střelce do nekomfortních pozic a jejich procentuální úspěšnost klesala prudce dolů. Ta kolínská ovšem měla křivku opačnou. Zdravko Boškovič, Filip Halada, Lukáš Stegbauer, Filip Novotný, ti všichni byli přesní z trojkového oblouku. Míč v rukou Medvědů putoval velmi účelně a rychle. Domácí nevěděli na koho si dát větší pozor. Jenže Medvědi byli na vlně a dvě minuty před půlí se rozdíl navýšil ke dvaceti bodům (27:45). A tento slušný náskok si Medvědi soustředěnou hrou odnesli do šaten (37:54).

Kdo čekal hned od počátku druhého poločasu písecký nápor, musel být opět překvapený. Medvědi se stále prezentovali chytrou a aktivní hrou. Když k tomu přidali i pořádnou porci bojovnosti, dostali se po koši s faulem Filipa Novotného do překvapivého trháku (43:68). Domácí však okamžitě odpověděli třemi trojkami a nenechali si Medvědy utéct. Bylo důležité, že to Medvědy nerozhodilo a dál se drželi své strategie. I díky sedmi bodům Zdravka Boškoviče v závěru třetí čtvrtiny zůstal rozdíl stejný jako na jejím začátku (60:77). Dva body Milenka Veljkoviče na úvod poslední čtvrtiny byly na delší čas jediné, kterými se Medvědi prezentovali. Dalo se čekat, že Sršni to takhle rozhodně nenechají a budou makat až do úplného závěru. Do zbytku zápasu vložili všechnu svou energii. Stačilo, aby Medvědi nedokázali některé své útoky zakončit, a díky rychlému přesunu domácích, ani postavit pořádnou obranu, takže přišel trest. Tři písecké trojky (69:79). V té chvíli však do děje rázně vstoupil Filip Halada a kolínskými osmi body v řadě nápor odrazil (74:87). Jenže mělo být ještě hůře. Medvědům ztěžkly nohy a nebyli v obraně již tak rychlí. Domácí se tím dostávali snadněji do volných střeleckých pozic. A především se začali trefovat. Nejprve lehké střely a poté přidali ty těžké až neuvěřitelné. Medvědi reagovali pouze trojkou Filipa Novotného a minutu a půl před koncem byl jejich náskok jen pětibodový (85:90). Přesto že Sršni svůj tlak na kolínskou rozehrávku vystupňovali a Medvědi se pod ním dopustili několika ztrát, drželi stále domácí na distanc. Taktické fauly píseckých byly občas hodně bolestivé, jenže Adam Číž i Adam Goga ukázali při jejich provádění pevné nervy a jistou ruku. Závěr se tím velice protahoval, ale Medvědi svůj náskok uhájili (97:103). A co víc, překlopili i vzájemné zápasy ve svůj prospěch.

Jeden z kolínských hrdinů, Adam Goga, k tomu řekl. „Pro nás rozhodně důležité vítězství. Přerušili jsme sérii proher a špatných zápasů, jak v poháru, tak v lize. Máme za sebou hrozně těžké utkání. Písek hraje velmi zajímavý basket, který nám nevyhovuje a nelíbí se nám, a o to je výhra cennější.

fcr

Body Písek: Novotný Filip 23, Svoboda Martin 20, Borovka Štěpán 16, Šlechta Petr 14, Sýkora Vojtěch 10, Šurý Jakub 9, Šimonek Jakub 3, Skalička Jakub 2, Černý Pavel 0, Klement Ondřej 0, Kojzar Jakub 0, Svoboda Josef 0

Body Kolín: Halada 20, Boškovič 19, Novotný 17 (6 doskoků, 5 zisků), Číž 13 (8 doskoků, 9 asistencí), Stegbauer 13, Goga 11 (5 doskoků, 9 asistencí), Veljkovič 10 (13 doskoků), Novák Pavel 0, Štěpán Dominik 0

STŘELBA 3B. 48/17:42/16 STŘELBA 2B. 36/18:28/16 TH 19/10:27/23 doskoky 46:44 CHYBY 15:18