Strašlivá první čtvrtina rozhodla o všem

29/12/2020

Basket Brno - BC GEOSAN Kolín 77:72

Katastrofální vstup do utkání 16. kola Kooperativa NBL předvedli Medvědi na palubovce Basket Brno. Prvních deset minut na útočné polovině neskutečně prohospodařili. Pouhopouhých 5 bodů za tento úsek hry je vizitka minižáků. Nakonec se ukázalo, že pro konečný výsledek byl takovýto propadák tím nejdůležitějším faktorem. Medvědi se totiž neskutečně zvedli a zbylých třicet minut se pustili do velké stíhací jízdy, na jejímž konci dokonce sahali po výhře. Jenže co je jim to platné, když basket se hraje na čtyři čtvrtiny. Téměř všechny statistiky dostali do rovnovážné polohy, tu nejdůležitější ne. Brno s vypětím všech sil domácí výhru uhájilo. Jediným pozitivem je, že skóre ze vzájemných zápasů zůstalo příznivé pro Kolín. Ve vyrovnané tabulce bude rozhodovat každá maličkost. Ale především musí teď Medvědi zkonsolidovat výkony, a hlavně začít vyhrávat, aby nemuseli jen čekat na případná zaváhání svých konkurentů v boji o postup do skupiny A1.

První čtvrtinu tohoto duelu bude nejlépe vymazat z paměti. Sice celkový dojem nevyzněl tak výrazně pro Brno, ale dvacetibodové manko, které Medvědi nabrali, bylo hrozivé. V obraně to zas až tak velký průšvih nebyl, zato útok vypadal, jako by spolu hráli kolínští poprvé. Pět stojících figurín, rozvláčné útoky zakončované náhodnou střelou v posledních vteřinách, ztráty nad kterými lze jen nechápavě kroutit hlavou. Medvědi to domácím výrazně usnadnili (25:5). Jako by zápas pro Medvědy začal až v tuto chvíli. Do druhé čtvrtiny nastoupilo zcela jiné mužstvo, bojovné a soustředěné. Za minutu a půl odkrojili Medvědi pět bodů. Nešlo to samo a domácí ještě jednou vyšponovali svůj náskok nad dvacet bodů (34:13). Ale Medvědi byli konečně v zápase, a řekli si, že s tím zkusí něco udělat. Zlepšili pohyb v obraně a domácí najednou těžko hledali volné prostory. Na útočné polovině se také Medvědi osmělili a zjistili, že brněnská obrana není neprotupná, jak se jim v první desetiminutovce zdálo. Bohužel stále je sráželo neproměňování vyložených šancí. I tak si dali do druhé půle naději (42:30).

Stejný obraz hry nabídl i začátek třetí čtvrtiny. Medvědi pokračovali ve zlepšeném výkonu, ale Brno se svého náskoku nechtělo vzdát (51:37). Dvě trojky z kolínských rukou byly výrazným povzbuzením pro další vývoj z pohledu Medvědů (51:45). Skóre bylo jako na houpačce. Po oddechovém čase přišli ke slovu opět domácí (58:45). Kolín cítil šanci a znovu se pustil do boje. Dvojka Brna s klaksonem, z těžké pozice, stanovila po třiceti minutách desetibodový rozdíl (63:53). Do poslední části vykročili Medvědi opět dobře (66:60) a domácí přece jen znervózněli. Už si nebyli tak jistí. Medvědi však chvíli bodově mlčeli, což dalo Brnu šanci na zklidnění (72:60). Time out Kolína byl nevyhnutelný. Následný úsek hry Medvědi okořenili desetibodovou šňůrou a tři minuty před koncem měli šanci na výhru (73:72). Ale asi jim po vyčerpávajícím nahánění ztráty došly síly. I když domácí ubránili, v útoku se již nedokázali prosadit. Šance na to měli. Několik útočných doskoků značilo druhé i třetí šance, jenže domácí koš, stejně jako v úvodu, byl pro ně zakletý (77:72). Co naplat, že tři čtvrtiny byli Medvědi lepší, když jimi zpackaná první čtvrtina vše rozhodla.

fcr

Body Brno: Zdanavičius Tomas 14, Půlpán Viktor 12, Lee III Gregory Edward 11, Šiška Ondřej 11, Kubín Jaroslav 10, Křivánek Petr 9, Svoboda Šimon 8, Krakovič Jakub 2, Dáňa Matěj 0, Houzar Tomáš 0, Půlpán Marek 0, Rychtecký Matěj 0

Body Kolín: Velkovič 20 (10 doskoků), Halada 16 (7 doskoků), Stegbauer 9 (9 doskoků), Redparth 8, Boškovič 7, Goga 6 (5 asistencí), Novotný 6, Novák Pavel 0, Štěpán Dominik 0

STŘELBA 3B. 30/10:32/9 STŘELBA 2B. 40/17:37/15 TH 20/13:20/15 doskoky 46:47 CHYBY 23:21