BC GEOSAN Kolín – Královští sokoli 86:68

18/12/2020

Body Kolín: Číž Adam 27, Mareš Michal 19, DuBose Ian Rogers 13, Lošonský Pavol 12, Novotný Filip 8, Jelínek Jiří 4, Křivánek Jan 3, Dlugoš Theodor 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Rožánek Robert 0, Vacek Lukáš 0

Body Sokoli: Pešaković Nikola 19, Pavlović Ozren 13, Škranc David 11, Sedmák Peter 10, Goga Adam 5, Peterka Ondřej 4, Vujović Nikola 3, Šoula Jiří 2, Stamenkovic Peda 1, Kantůrek Lukáš 0

STŘELBA 3B. 35/13:28/4 STŘELBA 2B. 36/18:42/21 TH 14/11:21/14 doskoky 42:43 CHYBY 12:17 ROZHODČÍ Hruša Petr, Kec Jakub, Dombrovský Filip

KOMISAŘ Macela Miroslav POČET DIVÁKŮ 577

Netradičně ve čvrtrek, tradičně v 17:45, odehráli v Geosan aréně kolínští Medvědi utkání 15. kola Kooperativa NBL proti Královským Sokolům. Tento soupeř nepatří mezi Medvědy k těm oblíbeným a bilance s ním byla před tímto utkáním pro Kolín mírně nepříznivá (6 výher ku 7 porážkám). Navíc se domácí basketbalisté museli v tomto klání obejít bez svého podkošového bojovníka Jakuba Petráše. Za to mohli využít služeb nové akvizice Iana DuBose. Základní sestava proto byla pro mnohé velmi překvapivá, když se v ní objevil odchovanec Pavel Novák. Za třináct minut na hřišti sice body nezaznamenal, ale poctivě odvedl svou obrannou práci. Ke konečnému úspěch Medvědů přispěl třemi doskoky a jedním blokem. Jen tak dál, Pavle! A ty body určitě přijdou příště.

Z počátku to vypadalo, jako by se oba týmy v repre pauze věnovaly spíše odpočinku než tréninku. Na palubovce bylo možno vidět spoustu nepřesností jak ve hře, tak i v zakončení. A za tři minuty nepadl ani na jedné straně žádný bod. Až konečně Pavol Lošonský Medvědy trochu odbrzdil. Ale stále to nebylo ono. Po první čtvrtině Kolín vedl o pět bodů (15:10). I druhá část utkání byla taková bezkrevná a utahaná. Medvědi působili schlíple. Jejich hra byla pomalá, bez nápadu. Nevěděli, co sami se sebou, natož se soupeřem. Naštěstí jim ale dobře fungovala obrana, takže se žádný hradecký progres nekonal. Přes všechnu bídu domácí své vedení do poločasu ještě o dva body vylepšili (30:23).

Co se dělo v kolínské šatně v poločasové přestávce nevíme, ale trenéři zřejmě použili živou vodu. Do druhé půle nastoupili úplně jiní Medvědi. Najednou jich byla plná palubovka a Sokoli byli zralí na šály a čepice, aby z toho kolínského průvanu nenastydli. Medvědi otevřeli čtvrtinu šňůrou 8:0 a hostující trenér byl nucen k oddechovému času. Ale vůbec to nezabíralo. Během třetí části si vybral všechny tři time-outy, jenže Medvědi byli k nezastavení. Trojková palba ze všech pozic, rychlý protiútok, nepropustná obrana. To vše Medvědi vytáhli ze své zásobárny. A nekompromisně ovládli palubovku. Za deset minut zaznamenali víc bodů než za celý první poločas (62:40). Hned na začátku poslední čtvrtky Pavol Lošonský tříbodovou akcí (koš s faulem) stanovil nejvyšší bodový rozdíl utkání (65:40). A všichni očekávali, že Medvědi budou pokračovat v krasojízdě. Jenže to přišlo zase. Tradiční kolínské uspokojení a polevení. Místo aby soupeře zadupali do země, nechali ho nadechnout. A hosté, vědomi si toho, že už nemají co ztratit, se nadechli pořádně. Za tři minuty ubrali z kolínského náskoku více než deset bodů. Naštěstí se v těchto okamžicích ukázaly obranářské schopnosti Honzy Křivánka, Michala Mareše a Iana DuBose. Především díky nim se hosté nepřitáhli blíž. V útoku nabídl vysvobození z kolínského trápení Adam Číž. V pravou chvíli zaznamenal dvě trojky, nádhernou spoluprací s Ianem DuBosem zvedl diváky ze sedadel a závěr už si Medvědi pohlídali (86:68). Diváci odměnili své borce zaslouženým potleskem, ale všichni se shodli na tom, že tu mírnou zápletku si klidně mohli odpustit.

Jan Křivánek utkání krátce zhodnotil : „Měli jsme v hlavách tu poslední prohru v Hradci Králové a chtěli jsme udělat vše, abychom jim to vrátili i s úroky. A jsme rádi, že se nám to podařilo.