BC GEOSAN Kolín - BK REDSTONE Olomoucko 102:94 p.p.

9/12/2020

Body Kolín: Číž Adam 35, Jelínek Jiří 16, Lošonský Pavol 10, Mareš Michal 10, Novotný Filip 10, Petráš Jakub 9, Křivánek Jan 6, Rožánek Robert 6, Dlugoš Theodor 0

Body Olomoucko: Feštr Lukáš 22, Vučkovič Arsenije  16, Halada Filip 12, Klepač Erik 12, Kněžević Sreten 11, Sehnal Marek 8, Dragović Balša 6, Jirák Rostislav 4, Klepač Adam 3, Nosek Jakub 0, Srník Adam 0, Žák Dominik 0

PRŮBĚH: 25:17 , 54:37 , 70:62 , 86:86

STŘELBA 3B. 43/16:35/14 STŘELBA 2B. 37/16:45/19 TH 27/22:26/14 doskoky 54:48 CHYBY 18:28 ROZHODČÍ Scholze Michal, Jeřáb Jan, Baudyš Petr

KOMISAŘ Hlaváček Pavel POČET DIVÁKŮ 573

Nejhorší možný zápas čekal Medvědy ve 13. kole Kooperativa NBL. Na domácí palubovce GEOSAN arény přivítali tým BK REDSTONE Olomoucko a byli v tomto klání pasováni do role vysokého favorita. Jejich soupeř byl na chvostu tabulky s jediným vítězstvím, deseti porážkami v řadě, a vcelku v zoufalé situaci. Jenže! V olomouckém mužstvu proběhly před tímto zápasem trenérské i hráčské rošády, a ty většinou vnesou do hry nové impulsy. Hráči Olomoucka bojovali o bytí a nebytí a neměli v Kolíně co ztratit. A ve druhém poločase „udělali“ zápas, přestože do vedení se za celých 45 minut nedostali. Marně trenéři Medvědů nabádali své hráče ke koncentrovanosti, ti si podcenění soupeře neodpustili. Naštěstí má Kolín ve svém středu čerstvého držitele titulu Hyundai MVP měsíce října, Adama Číže, který své spoluhráče výborným výkonem v rozhodujících chvílích vyvedl z krize. Michal Mareš v pozápasovém hodnocení nasypal trochu popela na hlavu sobě i svým spoluhráčům : „Začátek byl z naší strany dobrý, druhá čtvrtina se nám povedla ještě více a vytáhli jsme náskok až na devatenáct bodů. Jenže pak nastal náš obvyklý problém, když hodně vedeme. Povolíme. A soupeř nás za to málem potrestal. Olomoucko se na nás dotáhlo a v konci i vyrovnali. Naštěstí jsme prodloužení začali šňůrou 5:0 a podařilo se nám ho dohrát do úspěšného konce.“

Přesně jak Michal řekl. Medvědi se do svého soupeře hned od počátku pustili s vervou. Rychlým pohybem míče rozhýbávali olomouckou obranu a vypracované šance dokázali s klidem proměňovat. Na první kolínský trhák (20:12) reagovali hosté oddechovým časem, a třebaže dokázali snížit, Medvědi odpověděli důrazně. Trojkou s klaksonem z ruky Róberta Rožánka (25:17). Ve druhé čtvrtině rozvinuli Medvědi svůj útočný potenciál naplno. Sice nejprve hosté snížili na rozdíl tří bodů (28:25), ale pak přišel kolínský koncert, po kterém se skóre v poslední minutě zastavilo na devatenácti bodovém rozdílu (54:35). Hosté z něj do konce poločasu dva body ubrali (54:37).

Jak ukázaly pozdější minuty, tento průvan v olomoucké obraně Medvědům spíše uškodil. Během patnácti minut přestávky se uklidnili až moc a dopřáli všem aktérům pořádně dramatickou koncovku. Hned od začátku třetí čtvrtiny to začalo s Medvědy jít z kopce. Nejprve nedokázali dvě minuty bodovat a poté se na své koše strašně nadřeli. Jistota v zakončení se přesunula do olomouckých rukou a na ty kolínské se vkradla nervozita. Medvědi brzy poznali, že jim teče do bot, ale olomoučtí už byli v nesmírné herní eufórii. Naštěstí nechybí kolínským hráčům bojovnost a tou se dokázali dostat zpět do zápasu. Zapnuli především v obraně. Jirka Jelínek s Honzou Křivánkem předvedli výborné zisky při hostujících nájezdech, Jakub Petráš úspěšný blok, a tím přibrzdili hostující rozlet. Ale zastavit ho nedokázali. Když si musel na chvíli jít odpočinout domácí kapitán Adam Číž, nenašel se mezi Medvědy nikdo, kdo by se dirigentské taktovky ujal. A hosté dál rozdíl snižovali, (70:62) po třech čtvrtinách. Nezměnil na tom nic ani začátek poslední části. Za čtyři minuty byl kolínský náskok v prachu (72:72). Ale naštěstí pro Medvědy se hostům nepodařilo jít do vedení, které by je v jejich snažení ještě více povzbudilo. Od této chvíle až do konce to byla přetahovaná o každý bod. Medvědi se uklidnili a trpělivě si připravovali šance na definitivní rozhodnutí utkání. Na kdyby se nehraje ani ve sportu, ale kdyby Adam Číž s Filipem Novotným neměli v závěru šestky 3/6, nemuselo na drama vůbec dojít. Tři vteřiny před koncem hosté trojkou vyrovnali (86:86) a celá jejich lavička vběhla na hřiště, jako kdyby zápas vyhráli. Medvědi však měli ještě právo na odpověď. Po oddechovém čase si v poslední akci Adam Číž rozmyslel nájezd a Jirka Jelínek, po jeho vyhození, trojku netrefil. Pohled na lavičky obou týmů nevěstil pro Kolín do prodloužení nic dobrého. Hosté po každé úspěšné akci skákali dva metry vysoko, zatímco Medvědi seděli jako zmoklé slepice. A v tomto duchu nastavený čas i začal. Hosté si vynutili kolínský faul a poprvé v utkání mohli jít do vedení. Ovšem přišel další zlom. Neproměnili ani jednu šestku a po doskoku Pavol Lošonský vybojoval míč pro Kolín. To Medvědy ohromně nakoplo. Filip Novotný trefil trojku a vzápětí si Pavol Lošonský připsal další doskok, tentokrát pod soupeřovým košem, a orazítkoval ho dvěma body. Následně se režie prodloužení ujal Adam Číž a jedenácti body v řadě (šestky 6/6) dovedl Medvědy k velmi šťastné výhře (102:94). Uf!!! Obrovský balvan úlevy spadl ze srdcí kolínských hráčů, trenérů i fanoušků. Nebyl to ze strany Medvědů úplně povedený výkon, ale výhra je o to cennější.