ERA Basketball Nymburk - BC GEOSAN Kolín 108:93

5/12/2020

Ve 12. kole letošního ročníku Kooperativa NBL, prvním odvetném, nastoupili kolínští Medvědi na palubovce mnohonásobného mistra ERA Basketball Nymburk. Přestože domácí nakonec vyhráli o patnáct bodů, nebylo, z kolínského pohledu v sobotním večeru v nymburské hale, poražených. Medvědi předvedli výborný basketbal a po celých čtyřicet minut byli domácímu megafavoritovi vyrovnaným soupeřem. Až v závěru se do toho opřely nymburské reprezentační stálice Lukáš Palyza a Vojtěch Hruban, kteří nasměrovali domácí tým k výhře. Ale Medvědi odešli se vztyčenými hlavami. Vždyť dali Nymburku 93 bodů! Takovou nálož tento mistrovský tým doma neobdržel už téměř čtyři roky.

Hned od úvodního rozskoku vyzvali hostitelé Medvědy na útočné hody a ti jejich nabídku vřele přijali. Především Michal Mareš byl v pořádném laufu, když sám zaznamenal prvních deset kolínských bodů. V té chvíli ale Nymburk malinko poodskočil (16:10) a zdálo se, že našlápne k trháku. Jenže k Michalovi se připojili i další hráči Medvědů, Adam Číž a Jirka Jelínek. Náskok domácích smazali a po deseti minutách byl Kolín o bod vpředu (26:27). Ani ve druhé části se obraz hry nezměnil. Jen s tím rozdílem, že Nymburk začal na rozehrávce nahánět Adama Číže ještě agresivněji. Kolínský kapitán na to ovšem vůbec nedbal. Sebevědomě dirigoval hru Medvědů, kteří i nadále překvapovali nymburské hráče i publikum. Skóre se přelévalo ze strany na stranu, a i když si v průběhu čtvrtiny opět Nymburk vybudoval mírný náskok (45:38), Medvědi na to měli odpověď. V závěru Filip Novotný vypálil dvě úspěšné trojky a ta druhá, s klaksonem, znamenala kolínské poločasové vedení (49:51).

Přestože si Medvědi velmi dobře uvědomovali důležitost začátku druhé půle, nedokázali tři minuty bodovat. Naštěstí se ani domácí nijak nečinili, takže rozdíl mnoho nenarostl (57:51). Bohužel do vyrovnaného průběhu hry poněkud necitlivě vstoupila trojice rozhodčích. Medvědi se jejich výroky nechali rozhodit a přestali se soustředit na zápas. Náskok domácích proto poprvé vyšplhal do dvouciferné hodnoty (68:58). Naštěstí dokázali kolínští hráči hodit křivdu za hlavu a znovu nutili domácího favorita do boje.  V poslední minutě třetí části to bylo opět o deset, ale Medvědí duo Adam Číž, Pavol Lošonský předvedlo dvě navlas stejné akce. Kolínský kapitán na sebe nájezdem natáhl tři protihráče a poslal míč do rohu, odkud Pavol nekompromisně trestal (78:72). A v začátku posledního dějství bylo s domácími ještě hůř. Filip Novotný se dvakrát za tři nemýlil a kolínská obrana fungovala precizně (80:78). Medvědi donutili domácí předvést to nejlepší, co v nich je. Následující čtyřminutový úsek vyhrál Nymburk 16:2. Kdo si v té chvíli myslel, že je po zápase, šeredně se mýlil. Medvědi nechtěli dát svou kůži lacino a znovu se vzepřeli osudu utkání. Následující dvouminutovku vyhráli oni 2:10 a do koncovky měli domácí na dohled (98:90). A v té chvíli asi přišel rozhodující moment. Adam Číž po uvolnění zvedl trojku a míč si dlouho rozmýšlel, zda propadne obroučkou či ne. Bohužel pro Kolín nepropadl. Z následujícího útoku domácí svou trojku trefili a místo minus pět byli Medvědi minus jedenáct. A to je definitivně zlomilo. Nymburk už své vedení uhájil (108:93), ale Medvědi předvedli, že jsou velký tým. Jen je potřeba to potvrdit v dalších zápasech. Jeden z kolínských hrdinů, Jirka Jelínek, k utkání řekl: „My jsme dnes chtěli navázat na první letošní zápas s Nymburkem a první poločas nám to vycházelo. Dávali jsme i těžší střely. Ve druhém jsme nezačali příliš dobře a nedali nějaké lehké koše a náskok se navyšoval. Bohužel Hruban opět trefil na konci jako v Kolíně.“

Body Nymburk: Hruban Vojtěch 32, Ross Colbey 20, Palyza Lukáš 19, Kovář Luboš 10, Váňa František 9, Gak Gorjok 8, Rivers Demetre 8, Tůma Jakub 2, Benda Petr 0, Kábrt Filip 0, Kříž Martin 0, Rylich František 0

Body Kolín: Číž Adam 25, Mareš Michal 18, Jelínek Jiří 17, Novotný Filip 11, Lošonský Pavol 10, Petráš Jakub 7, Rožánek Robert 5, Dlugoš Theodor 0, Křivánek Jan 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Vacek Lukáš 0

STŘELBA 3B. 31/12:37/16 STŘELBA 2B. 45/26:33/17 TH 23/20:16/11 doskoky 46:34 CHYBY 21:22 ROZHODČÍ Vošahlík Marek, Salvetr Rudolf, Záruba Matěj