Kolín vykročil do Českého poháru správnou nohou.

20/1/2021

Jak už bylo avizováno, závěr základní části basketbalové soutěže mají kolínští Medvědi proložený dvojutkáním s děčínskými basketbalisty v zápasech Hyundai Českého poháru. Epidemie koronaviru ovlivnila v posledních měsících mnoho oborů lidské činnosti a ani basketbalový Český pohár není výjimkou. Letos se ho účastní pouze 12 extraligových týmů. První čtyři z loňské sezóny (Nymburk, Opava, Svitavy, Pardubice) mají účast ve FINAL 8 jistou. Zbývající osmička byla rozdělena do dvojic a Kolínu připadli právě válečníci z Děčína. Úspěšnější tým z tohoto dvojzápasu se probojuje do finálového turnaje, který se uskuteční v únorovém termínu v "nymburské bublině". A po prvním zápase je na tom o fous lépe Kolín.

Ale Medvědi, vědomi si své formy, začali utkání lehkovážně. Jako by si mysleli, že se jim na domácí palubovce Geosan arény nemůže nic stát. A utkání bylo od začátku velmi vyrovnané. Po pěti minutách byli domácí jen o krůček vpředu (10:9). Ale od té chvíle byl Děčín lepším týmem. Medvědi připomínali spíš ospalého brtníka než dravého grizzlyho. Jejich útoky byly pomalé, střely nepřipravené a nepřesné, a stav po první čtvrtině to jen potvrdil (16:22). Dvouminutová pauza mezi čtvrtinami byla na kolínské probuzení dostatečná. Trenér zamíchal sestavou a poslal na palubovku dva dravce, Jakuba Petráše a Tomáše Mertu. K nim se přidali i ostatní a Kolín začal pomalu ale jistě likvidovat ztrátu. Po čtyřech minutách bylo srovnáno (28:28). Vyrovnaný stav držel až do koncovky druhé čtvrtky, kdy Devante Wallace trojkou v posledním útoku pošoupnul skóre ve prospěch Kolína (39:36).

Druhou půli začali Medvědi o poznání aktivněji a neustále si drželi pěti až sedmi bodový náskok. Dokázali pustit míč rychle z ruky a také se začala dařit trojková střelba. A bylo by ještě lépe, kdyby nezpackali závěr třetí čtvrtiny. Nejprve nedokázali zakončit svůj útok ve 24 vteřinovém limitu a snad pod dojmem, že už to hosté nemohou stihnout, nechali si dát s klaksonem snadné dva body (64:55). V poslední čtvrtině se rozpoutala parádní bitva. Pohárový dvojzápas má přece jen svá specifika. V případě, že každý tým vyhraje jedno utkání, bude rozhodovat skóre z obou zápasů. Takže se hrálo o každý bod. A ještě tři minuty před koncem nebylo nic jasné (64:57). Pak však zaúřadovali Jakub Petráš a Lee Skinner na útočném doskoku a jejich spoluhráči druhými šancemi už nepohrdli. Sedm vteřin před koncem si trenér domácích vzal oddechový čas na závěrečnou akci. Tu pak perfektně sehráli Devante Wallace s Lee Skinnerem a druhý jmenovaný trojkou vteřinu před koncem stanovil konečnou podobu skóre zápasu (92:76).

Ve středu 27.1. v Děčíně bude Kolín hájit šestnáctibodový náskok. Hlavně si Medvědi nesmí myslet, že už je hotovo. Válečníci z Děčína nemají v povaze se vzdávat a kolínské tak bude čekat pořádná šichta.

Body Kolína : Skinner 25, Wallace 22, Petráš 13, Jelínek 11, Novotný 8, Číž 5, Machač 4, Merta 4,