Temešvár postupovou naději Medvědů sfoukl jak svíčku

18/1/2024

BC Geosan Kolin - SCM Timisoara 77:107

Karty byly před utkáním 8. kola ALPE ADRIA CUPu jasně rozdány. Pokud chtěli Medvědi ještě myslet na postup mezi nejlepší čtveřici, museli vyhrát. Jenže jejich výkon tomu neodpovídal. Temešvár přijel do GEOSAN arény skvěle herně vyladěn a nedal Medvědům ani tu nejmenší šanci. Pouze prvních pět minut se hrálo vyrovnaně. Pak se rozjela srbsko - americko - rumunská mašina a nemilosrdně trestala každou chybičku Kolína. Medvědům se nedá upřít snaha, ale tentokrát na soupeře prostě neměli. Své si odehráli jen v útoku. Obranná fáze se jim nedařila. Bylo to také způsobeno skvělou hrou Temešváru a vynikající úspěšností střelby jeho hráčů. Rychlý pohyb po celé palubovce a přesné zakončení zdobilo hosty po celý zápas. Pro Medvědy to byla velká škola evropského basketbalu.

Zápas otevřela pěkná spolupráce Glena Burnse s Milenko Veljkovičem, která naznačila, že by obrana hostí nemusela být neprostupná. Jenže zdání klamalo. Hosté se rozkoukávali. Trojke Filipa Novotného a tříbodová akce Milenka Veljkoviče naposledy poslaly Medvědy do vedení (9:6). Temešvár se srovnal v obraně a po několika ziscích kopl do vrtule (11:22). Hosté se prezentovali rychlými výpady a obrana Medvědů se nestíhala vracet. Také Medvědi předvedli, že umí rychlý protiútok, když dvakrát byl jeho aktérem Pavel Novák, ale jejich vzepětí utlumila trochu šťastná trojka Temešváru v poslední vteřině (18:30). Aby nebylo pochyb, kdo je na hřišti pánem, pokračovali hosté i nadále ve svém ofenzivním představení (23:39). Predrag Benaček se pokoušel jejich rozlet zastavit oddechovým časem, jenže marně. Temešvár byl v takovém laufu, že na něj nic neplatilo (25:47). Na prstech jedné ruky byste spočítali, kolikrát hosté ve druhé čtvrtině nezakončili bodově svůj útok. Medvědi se nevzdávali a šesti body Milenka Veljkoviče snížili rozdíl pod dvacet bodů (34:52). Na to hostující trenér zareagoval také time-outem, aby po něm jeho hráči ukončili druhou část navlas stejným skóre jako tu první (36:60).

Jestli si někdo myslel, že hosté na začátku třetí čtvrtiny, pod dojmem vysokého vedení, mírně povolí, mýlil se. Temešvár dál tlačil na ofenzivní pilu a nedával Medvědům ani na chvíli v obraně vydechnout. Sice jeho úspěšnost střelby trochu poklesla a skóre nerostlo tak rychle, přesto se rozdíl brzy přehoupl přes třicet bodů (40:71). Medvědi odpověděli pěknou spoluprací Pavla Nováka a Dominika Štěpána a šesti body v řadě přinutili hostujícího trenéra k času na poradu. Po ní hráči Temešváru zintenzivnili zase svůj pohyb a Medvědi je zastavovali často jen za cenu faulů. Při šestkách byli hosté, až na jednu výjimku, neomylní. Ale také Medvědi měli své světlé chvilky. Třeba když Pavel Novák dalekonosnou příhrou na Filipa Novotného překonal hostující pres. Jenže více než třicetibodový rozdíl se jim snížit nepodařilo. Hosté čtvrtinu zakončili tak, jak už to Medvědi znali, trojkou s klaksonem (53:87). Ke cti Medvědům slouží, že ani za takového stavu nesklopili hlavy a dál se snažili zabojovat o co nejlepší výsledek. Lukáš Stegbauer osmi kolínskými body v řadě zahájil poslední část. Medvědi také zatlačili na rozehrávku hostí a připsali si několik zisků, ze kterých vytěžili snadné body. Zápasový účet uzavřeli z pohledu Kolína pěti body Tomáš Merta a dvěma trestnými hody Glen Burns. Hosté duel zakončili po svém, trojkou (77:107). Doufejme, že takto získané zkušenosti přetaví Medvědi v úspěchy v zápasech příštích, které přijdou v rychlém sledu (sobota - pondělí - středa).

fcr

Body Kolín: Veljkovič 13, Burns 12, Stegbauer 12 (6 doskoků), Novák 11 (5 asistencí), Boškovič 8, Novotný 7, Štěpán 6,Merta 5, Halada 3