BC GEOSAN Kolín - BC Komárno 79:91

26/10/2022

Zkáza přišla z perimetru

Předzápasové prognonózy se potvrdily. Do Geosan arény ke třetímu zápasu Medvědů v ALPE ADRIA CUPu dorazil prozatím nejsilnější tým. Hráči BC Komárno předvedli, bohužel pro Medvědy, ne tak často vídanou střeleckou show, a po zásluze si odvážejí výhru. Osmnáct proměněných trojkových pokusů (při úspěšnosti 46.2 %), s tím se dá opravdu těžko něco dělat. Medvědi nechali svého soupeře rozstřílet a jeho hráči v palebné euforii proměňovali i velmi těžké střely. Výborný mix amerických dovedností, balkánského temperamentu a slovenského nadějného mládí slavil úspěch. Medvědi nepodali svůj nejlepší výkon a soupeř toho dokonale využil. Ale nevadí, pro postupový vývoj ve skupině AAC budou důležité jiné zápasy a na ty je potřeba se pořádně přichystat. Medvědi na to mají téměř měsíc času. Protože patnáct ztrát, jako v tomto utkání, je zbytečně vysoké číslo a Medvědi by se jich, v těch klíčových utkáních, dopouštět neměli.

Ďáblové z Komárna spustili hned od počátku agresivní pres na kolínskou rozehrávku. Také v útoku nebyli líní na krok a míč v jejich držení putoval velmi rychle z ruky do ruky. Medvědům ale trvalo jen chvilku, než se s tímto způsobem hry sžili. Skóre se drželo vyrovnané. Ovšem stačilo pár Medvědích nepřesností v útoku, a soupeř, střílející hned od počátku téměř neomylně, se dostal do vyššího vedení (10:15). Medvědi zlepšili hru do koše a okamžitě se to projevilo (16:15). Závěrečná trojka Komárna stanovila tříbodový rozdíl (21:24). Varování, které však Medvědi nevzali na vědomí. Jak hosté první část skončili, tak druhou začali, trojkou. To už ale začal v kolínském dresu úřadovat navrátilec do sestavy Džiugas Slavinskas. Jeho aktivita strhla celý tým a po šestnácti minutách bylo vyrovnáno (32:32). Jenže hosté si pomohli znovu střelbou z dlouhé vzdálenosti. Několikrát se jim podařilo zakončit útok v poslední vteřině, třeba i šťastně, a to bylo pro Medvědy frustrující. Také poslední střela hostí v první půli přišla v konci časového limitu a měla tříbodovou hodnotu. Komárno šlo do šaten s desetibodovým náskokem (42:52).

Úvod druhého poločasu zastihl Medvědy v dobrém rozpoložení. Michal Mareš trojkou s faulem výrazně ukrojil z náskoku hostí. Ondra Šiška sice při rozehře ztratil míč, ale vzápětí to napravil výtečným blokem. Medvědi se dostávali do té správné provozní nažhavenosti. Bohužel do zápasu vstoupili několika kontroverzními zásahy rozhodčí a domácí tým se cítil poškozen. Rezultovalo z toho několik technických chyb (druhá pro kolínského trenéra) i nesportovní faul Adama Číže. Adam Konvalinka musel opustit lavičku, aby zápas dokoučoval asistent Filip Rytina. Následné trestné hody využili hosté k navýšení náskoku (48:60). Do konce zbývalo patnáct minut a Medvědi svůj vztek obrátili tím nejlepším směrem, proti soupeři. Ukázková spolupráce přihrávajícího Michala Mareše a zakončujícího Jakuba Petráše toho byla důkazem. Také publikum se probudilo a hnalo své borce na zteč. Dvě trojky z rukou Michala Mareše a Adama Číže vlily Medvědům krev do žil. Jejich hra nabrala obrátky a hosté je zastavovali jen za cenu faulů, které se jim začaly povážlivě množit. Škoda závěrečné akce Medvědů, mohlo být po třiceti minutách srovnáno (64:66). Jenže pauza mezi čtvrtinami přerušila Medvědí nápor a dala hostům prostor pro zklidnění. Džiugas Slavinskas dvěma trestnými hody sice vyrovnal (66:66), ale své tři následující útoky zakončilo Komárno znovu trojkou. Jeho hráči již byli v takovém laufu, že se nerozpakovali pálit i přes ruce bránících hráčů. Medvědi si příležitosti ke skórování také vypracovali, na rozdíl od hostí však přesní nebyli (69:79). Teprve až další trojka Michala Mareše, necelé tři minuty před koncem, dala Medvědům naději (78:84). Kolínští hráči cítili, že se jim čas krátí a do jejich rukou se začala vkrádat nervozita. Neujal se ani chytře nahozený trestný hod. Pavol Lošonský, po faulu na svou osobu, první proměnil a druhý se pokusil odrazit o obroučku do rukou Džiugase Slavinskase, jenže tomu míč proletěl mezi nimi. Medvědům to prostě nelepilo. Několik dalších, dobře rozehraných, útoků nedokázali úspěšně zakončit a hosté, přestože pomalu začali opouštět hřiště pro pět osobních chyb, už výhru nepustili. Zápasový účet podtrhl rozehrávač Komárna, jak jinak než dlouhou trojkou (79:91). Medvědi bojovali, nedali svou kůži lacino, ale na soupeře to tentokrát nestačilo. Pivot Džiugas Slavinskas měl o tom, co Medvědi udělali špatně jasno, „Nezačali jsme utkání dostatečně razantně. Soupeř hrál mnohem agresivněji. Nechali jsme jim zpočátku hodně volných střel. Jeho hráči se dostali do rytmu a my už jsme je nedokázali zastavit.“

Body Kolína : Mareš 24 (trojky 7/11), Slavinskas 20 (7 doskoků, 8 získaných faulů), Šiška 15, Lošonský 7 (6 doskoků), Petráš 6 (11 doskoků), Číž 5 (7 asistencí), Křivánek 2,

fcr

Body Kolín: M. Mareš 24, D. Slavinskas 20, O. Šiška 15, P. Lošonský 7, J. Petráš 6, A. Číž 5, J. Křivánek 2, F. Novotný 0, T. Dlugoš 0, J. Jelínek 0

Body Komárno: D. Stuckey Jr. 27, L. Gasic 23, S. Volarik 16, A. Podojak 7, D. Jenkins 6, M. Danielic 5, R. Skvasik 3, M. Dolnik 2, I. Pendic 2, M. Simko 0, M. Foltin 0